1. Zasiłek rodzinny
To podstawowe świadczenie, na które w naszym kraju może liczyć samotna matka. Otrzyma go wtedy, kiedy dochód na jedna osobę w jej rodzinie nie przekroczy 674 złotych miesięcznie (lub 764 złotych miesięcznie w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego).
2. Dodatek do zasiłku rodzinnego
Warto wiedzieć o tym, że matce samotnej przysługuje również dodatek z tytułu samotnej opieki nad dzieckiem. Mamy z nim jednak do czynienia wówczas, kiedy nie zostało ustalone świadczenie alimentacyjne dla dziecka od drugiego z jego rodziców (bo na przykład ojciec jest nieznany, nie żyje lub też powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego zostało oddalone).
3. Pieniądze z funduszu alimentacyjnego
Czasami bywa tak, że drugi rodzic za wszelką cenę uchyla się od wypłacania alimentów. W takich przypadkach, gdy jest trudność z ich ściągnięciem, pieniądze wypłaca fundusz alimentacyjny. Pieniądze przysługują dzieciom do ukończenia przez nich osiemnastego roku życia. W przypadku uczących się świadczenie może być pobierane nie dłużej, nić do ukończenia dwudziestego piątego roku życia.
4. Rozliczenie podatku z dzieckiem
Polskie prawo dopuszcza sytuację, w której samotna matka rozlicza podatek ze swoim dzieckiem (także takim, które nie zarabia). W ten sposób ma szanse odliczenia znacznie większej kwoty.
5. Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem
Pieniądze z tego tytułu mogą przysługiwać samotnej matce nawet przez sześć miesięcy.
Warto znać swoje prawa i korzystać z pomocy, która zwyczajnie się należy. Każdy zapewne zdaje sobie sprawę z faktu, iż wychowywanie dziecka w pojedynkę jest znacznie trudniejszym zadaniem niż w przypadku pełnej rodziny – pod względem finansowym, emocjonalnym i wieloma innymi.