1. Zasiłek rodzinny
Można otrzymać go wówczas, gdy dochody na jedną osobę w rodzinie nie przekraczają miesięcznie kwoty 674 złotych (w przypadku dziecka niepełnosprawnego jest to pułap 764 złotych). Zasiłek wynosi 95 złotych na dziecko do piątego roku życia, a przypadku dziecka pomiędzy piątym a osiemnastym rokiem mamy do czynienia z kwotą 124 złotych, powyżej osiemnastego do dwudziestego czwartego roku życia – 135 złotych.
Nie zapominajmy także o różnych typach dodatków do owego zasiłku, są to na przykład: jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka pieniądze dla rodzica na urlopie wychowawczym, dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka czy na kształcenie oraz rehabilitację dziecka niepełnosprawnego, dodatek dla rodzin wielodzietnych, jednorazowa pomoc finansowa z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, dodatek z tytułu rozpoczęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania.
2. Zasiłki z opieki społecznej
Otrzymuje je rodzina, w przypadku której dochód na osobę nie przekroczy w skali miesiąca 514 złotych. W tym przypadku mamy do czynienia z trzema typami zasiłków: stały, okresowy, celowy.
3. Mieszkanie
Rodziny, które mają bardzo niskie dochody, mogą ubiegać się też o pomoc w uzyskaniu albo utrzymaniu mieszkania. Kwoty są tutaj bardzo różne i uzależnione tak naprawdę od rejonu kraju. Gmina przyznaje lokale komunalne tego typu rodzinom, niekiedy są to także lokale socjalne. Jeśli zaś chodzi o środki na utrzymanie mieszkania, mamy tu do czynienia z dodatkiem mieszkaniowym, który jest de facto pomocą w opłatach. W tym przypadku sprawdza się dokładnie warunki życia rodziny. niekiedy bowiem okazuje się, że tak naprawdę mieszkańcy mogliby sami opłacać czynsz – w takim przypadku środki nie zostają przyznane.