1. Poród
Każdej z kobiet przysługuje dziś bezpłatny poród w szpitalu. Gdy któraś zdecyduje się rodzić w domu, nie otrzyma refundacji. Oczywiście w grę wchodzi tutaj zarówno opieka położnych i lekarzy, jak i wszystkie niezbędne leki. Od lipca 2015 roku znieczulenie zewnątrzoponowe jest refundowane. Łagodzić ból rodzącej można na szereg sposobów, między innymi podając jej gaz wziewny, TENS czy opiaty. Kobiecie, która wydaje na świat dziecko, jak najbardziej może przy tym towarzyszyć jedna bliska osoba. Kiedy maleństwo już przyjdzie na świat, Narodowy Fundusz Zdrowia gwarantuje jemu oraz jego matce opiekę w szpitalu.
2. Wizyty położnej po porodzie
Warto wiedzieć również o tym, iż kobieta i jej dziecko jak najbardziej mają prawo do tego, by po porodzie, już w domu, odwiedzała je położna. Musza odbyć się co najmniej cztery takie wizyty patronażowe. Wspomnijmy jeszcze pierwsza z nich nie może odbyć się później, niż na czterdzieści osiem godzin od zgłoszenia je chęci przez świeżo upieczona mamę. Warto wiedzieć, iż położną można pytać o wszystko, ona zaś na pewno udzieli wyczerpujących informacji na temat ciąży, porodu oraz połogu.
3. Standard opieki okołoporodowej
Nie każda z ciężarnych zdaje sobie sprawę z faktu, iż wszystkie procedury, obowiązki lekarzy, położnych czy pielęgniarek i zasady przyznawania pomocy rodzącej opisane są w specjalnych dokumencie, w którym wypisane zostały standardy opieki okołoporodowej w przypadku porodu fizjologicznego. Z całą pewnością warto się z owym dokumentem zapoznać, by znać swoje prawa!