Keratyna to naturalny budulec włosa. To właśnie ona odpowiedzialna jest za silne, błyszczące włosy, zapobiegając ich łamaniu się oraz przesuszaniu. W wyniku ekspozycji włosów na działanie promieni UV, poziom keratyny znacznie się obniża, wpływając na strukturę włosa. Podobne rezultaty przynosi również regularna koloryzacja włosów, a także nadmierne poddawanie fryzury działaniu gorących urządzeń. Warto wiedzieć, że im włos jest dłuższy (starszy), tym niższa jest w nim zawartość keratyny, co można zauważyć zwłaszcza na końcówkach.
Jaki jest cel zabiegu?
Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który podbija niemal wszystkie salony fryzjerskie. Celem takiego zabiegu jest uzupełnienie utraconej we włosach keratyny, a efektem jest zregenerowana i odżywiona fryzura. Wystarczy jedna wizyta w salonie fryzjerskim, aby uzyskać włosy, którymi cieszą się panie reklamujące szampony do włosów. Zabieg nie należy do najtańszych, jego cena może sięgać nawet 400-500 zł, ale zważywszy na fakt, że efekt utrzymuje się do 6 miesięcy, zdecydowanie warto go rozważyć. Dla bardziej wprawnych kobiet istnieje alternatywna, dużo tańsza opcja samodzielnego wykonania zabiegu w domowym zaciszu. Płynna keratyna jest ogólnie dostępna w drogeriach oraz w sklepach internetowych. Warunkiem jest jednak umiejętność równomiernego rozłożenia preparatu oraz dokładność.
Jak przebiega zabieg?
Wiele salonów fryzjerskich wypracowało własną metodę stosowania keratyny, jednak w każdym z nich występuje identyczna kolejność: włosy należy najpierw oczyścić szamponem i pozbyć się nadmiaru wody. Następnie nakłada się płynny preparat z keratyną, zawierający także witaminy, antyoksydanty oraz wyciągi z roślin. Po upływie określonej ilości czasu włosy prostowane są pasmo po paśmie ceramicznym żelazkiem fryzjerskim o temperaturze do 230 stopni Celsjusza.
Dla kogo?
Zabieg keratynowy dedykowany jest kobietom o puszących, skręcających się i trudnych do okiełznania włosach. Keratyna oblepia ubytki we włosach, dzięki czemu stają się sypkie, zyskują jednolitą strukturę i są bardziej podatne na stylizacje. Najmniej odporne na działanie keratyny są włosy cienkie, natomiast czas trwania zabiegu znacznie wydłuża się przy włosach grubych oraz sztywnych.
Warto wiedzieć, że po zabiegu nie powinno się stosować szamponów oczyszczających, a także zawierających silikon, by nie wypłukać zbyt szybko keratyny. Kilka dni po zabiegu nie wolno upinać, wiązać ani stylizować włosów, aby nie dopuścić do powstania nieefektownych skrzywień włosa. Ponadto, przez ok. 2-3 dni nie należy dopuszczać do kontaktu włosów z wodą – jest to czas, kiedy wprasowana keratyna wiąże się ze strukturą włosa. Przedłużony efekt pomoże utrzymać stosowanie produktów mających w składzie keratyn