Turcja – co warto wiedzieć?
Turcja przyciąga turystów, bo od wielu lat dba o niesłabnący standard turystycznego zaplecza. Tureckie hotele i ośrodki wypoczynkowe znane są z bogatego all inclusive i szerokiej oferty rozrywek, które – uwaga! – wbrew pozorom nie są wcale przeznaczone wyłącznie dla młodych imprezowiczów. Tureckie kurorty nastawione są na rodziny z dziećmi!
Turcja leży po części w Azji (półwysep Azja Mniejsza), po części zaś w Europie (południowe krańce kontynentu). Z racji położenia Turcja jest wręcz skazana na turystykę – kraj otaczają aż cztery morza (Marmara, Czarne, Egejskie i Śródziemne), a na licznych plażach wybrzeża zawsze panuje cudowna, wakacyjna pogoda. Sezon na Riwierze Tureckiej trwa od kwietnia do października, w regionie Turcji Egejskiej nawet od maja. Ten, kto stroni od ekstremalnych upałów, powinien wybrać się na wakacje do Turcji wiosną albo we wrześniu lub październiku. Ze względu na swoją popularność, wycieczki do Turcji dostępne są o dowolnej porze roku - można je znaleźć m.in. na lidl-podroze.pl.
Turcja – co warto zobaczyć?
Turyści najchętniej odwiedzają Riwierę Turecką, która znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym i Egejskim. Znajdują się tu najpopularniejsze w Turcji miejscowości wypoczynkowe, m.in. Alanya, Antalya, Belek, Side, Bodrum. Riwiera to nie tylko szerokie plaże, ale też miejsce pełne walorów historycznych i przyrodniczych
adobe stock
W Turcji jest też co zwiedzać. W planie wycieczki musi znaleźć się Kapadocja, region określany niekiedy jako legendarny. Znajdują się tu niecodzienne, zachwycające formacje powstałe na skutek wyrzuconego miliony lat temu przez wulkany tufu – wulkanicznego popiołu. W Kapadocji można podziwiać starożytne, skalne miasta, prawdziwe świadectwa historii!
Ogromną atrakcją Turcji jest także miejscowość Pamukkale, w której do zobaczenia są piękne białe tarasy z osadów wapiennych na zboczu góry Cökelez. Osady te powstały na skutek wypływania z gorących źródeł wód obfitujących w związki wapnia i dwutlenku węgla, następnie ich schładzania na powierzchni ziemi i wytrącania węglanu wapnia. Efekt? Śnieżnobiałe nacieki i stalaktyty, pośród których utworzyły się baseny wody termalnej. Na terenach tych funkcjonuje Park Narodowy, któremu patronuje UNESCO.
Co jeszcze warto zobaczyć w Turcji? Stałym punktem wycieczek jest Góra Nemrut, kompleks świątynno-grobowy, najważniejsza atrakcja wschodniej Anatolii. Pozostałości po osadzie z czasów rzymskich obejrzeć można w miejscowości Patara, natomiast w Mardin – rzymską twierdzę na skalistej górze. W Mardin warto też zwrócić uwagę na architekturę muzułmanów, arabskie domy, chrześcijańskie kościoły wschodniego obrządku, Szafranowy Klasztor i bliskowschodnie bazary. Nie można również pominąć wielobarwnej stolicy Turcji, Stambułu, ruin antycznego miasta Pergamon, naskalnego klasztoru Sumela i osmańskiej starówki miasta Safranbolu. Z atrakcji przyrodniczych polecamy Góry Kaçkar, Jezioro Van oraz masyw wulkaniczny Ararat.
adobe stock
Turcja – co warto kupić?
Pamiątek z Turcji z powodzeniem można by przywieść całą walizkę. Jeśli jednak mamy się jakoś ograniczyć, polecamy tzw. oko proroka (amulet o różnorodnych zastosowaniach), kolorowe szale (najlepsze są na wzgórzu Kale), tygielki do kawy, oliwkowe i różane kosmetyki oraz szeroko pojęte rękodzieło – ręcznie malowaną ceramikę, wyroby ze skóry, złotą biżuterię czy bogato zdobione klimy, kapy, narzuty. Podczas pobytu w Alanyi warto zaopatrzyć się w lampę z wydrążonej tykwy. Oprócz pamiątek sensu stricto polecamy zakup produktów spożywczych – kawy i herbaty, aromatycznych przypraw, świeżych granatów i oliwek, oliwy, chałwy, bakalii i orzechów oraz intensywnych w smaku serów.
Turcja to jedno z najlepszych miejsc w Europie na wakacyjne szaleństwa, ale też kraj bogaty kulturowo i historyczne, który pochłonie bez reszty turystów ciekawych świata. Turcja jako kierunek podróży może co najwyżej wyjść z mody (czego raczej nie przewidujemy), ale z pewnością nie może się znudzić!