1. Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej
Przygotuj się pod kątem określonej oferty pracy i stanowiska. Posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat specjalności firmy to kluczowa kwestia, która diametralnie zwiększa Twoje szanse podczas interview. Z całą pewnością, rekrutujący będą zadawać Ci pytania związane z firmą, do której aplikujesz. Wszystkie dane możesz wcześniej znaleźć w sieci.
2. Rozmowa kwalifikacyjna - pytania, które na pewno zostaną zadane
Zdecydowana większość rozmów kwalifikacyjnych wygląda bardzo podobnie. Mimo powtarzających się pytań, wielu kandydatów i tak nie jest odpowiednio do nich przygotowana. Co to za pytania?
- Proszę opowiedzieć o swoim doświadczeniu w firmie X.
- Jakie były Pani / Pana osiągnięcia w danej firmie?
- Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?
- Jakie są Pani / Pana oczekiwania finansowe?
3. Zły ubiór i nieodpowiedni język ciała
Musisz koniecznie zadbać o odpowiedni strój – postaw na elegancję i prostotę. Oczywiście ważne jest również to, abyś czuł się w pełni swobodnie. Uważaj również na odpowiedni język ciała – jeśli będziesz dobrze przygotowany z pewnością pójdzie Ci lepiej, gdyż będziesz czuć się pewnie.
4. Brak szczerego uśmiechu
Postaraj się być w dobrym nastroju. Nie stresuj się za bardzo, gdyż nawet w przypadku niedostania pracy – taka rozmowa pozwoli Ci się sprawdzić i dowiedzieć się czegoś na swój temat. Podejdź do tego na luzie – szczere, otwarte i uśmiechnięte osoby z energią do działania mają zdecydowanie większe szanse i są lepiej zapamiętane.
5. Nie zadawaj tych pytań na pierwszej rozmowie o pracę
Powyższe zagadnienia lepiej jest zostawić sobie na kolejne etapy rekrutacji, gdy już będzie wiadomo, że masz spore szanse na zatrudnienie.
6. Często popełniany błąd
Wciąż zdarzają się kandydaci, którzy spóźniają się na rozmowę kwalifikacyjną. To ogromny błąd, który może spowodować, że już na starcie tracimy kilka punktów i zaufanie ze strony rekrutujących. Lepiej być przed czasem i pokazać, że zależy nam na danym stanowisku oraz jesteśmy odpowiedzialni i godni zaufania. W razie problemów z dotarciem zawsze uprzedź wcześniej firmę o tym fakcie.
7. Kłamstwo na rozmowie kwalifikacyjnej
Ponad połowa kandydatów kłamie na rozmowie rekrutacyjnej. To poważny i bardzo ryzykowny błąd – większość informacji można bardzo łatwo zweryfikować. Poza tym kłamstwa prędzej czy później wyjdą i nawet w przypadku zatrudnienia – możemy z tego powodu zostać zwolnieni i narażeni na niemiłe konsekwencje. Tak więc nie warto oszukiwać co do byłych stanowisk pracy czy umiejętności.