Oprócz wody, z której składa się w 95%, zawiera również polisacharydy, sole mineralne, kwasy organiczne, żywice i garbniki, hormony roślinne, triterpeny, saponiny oraz fitosterole.
Wodę brzozową można wykorzystać na bardzo wiele sposobów, picie tego soku wzmacnia organizm i pomaga regulować tempo przemian metabolicznych, szczególnie popularna stała się jednak głównie jako środek pomagający odbudować zniszczone włosy.
Wcierki z wody brzozowej stymulują porost włosów
Wmasowywanie soku z brzozy w skórę głowy (tzw. wcierki) poprawia ukrwienie i ogólną kondycję skóry w tej okolicy. Wcierki z soku z brzozy polepszają przepływ krwi w komórkach skóry głowy, co stymuluje włosy do wzrostu. Zaleca się je także osobom, które zmagają się z łupieżem i łuszczycą.
Tym niedrogim i bardzo prostym sposobem można wzmocnić cebulki włosów. Jest to również skuteczny środek na łupież. Dlatego woda brzozowa polecana jest osobom, które mają problemy z przetłuszczającymi się i wypadającymi włosami. Regularne stosowanie przez kilka tygodni może powstrzymać wypadanie osłabionych włosów, a nawet sprawić, że na głowie zaczną wyrastać nowe, młode włosy.
Woda brzozowa może sprawić również, że włosy będą mocniejsze, bardziej puszyste, miękkie i elastyczne, a przez to i dużo bardziej odporne i wytrzymałe. Nie tylko będą dużo bardziej efektownie się prezentować, ale i będą po prostu zdrowsze, lepiej odżywione i silniejsze.
Jak stosować wodę brzozową, aby wzmocnić włosy?
Wodę brzozową najczęściej zaleca się nakładać na wilgotne włosy. Można wmasowywać ją sobie w skórę głowy codziennie, np. przed snem, albo też po każdym umyciu włosów. Bardzo istotne jest, aby w trakcie nakładania wody brzozowej, dokładnie wymasować przy tym skórę głowy. To właśnie ten masaż wzmocni i pobudzi cebulki włosowe, oraz sprawi, że oskoła lepiej będzie się wchłaniać w skórę, przez co i cała kuracja będzie bardziej skuteczna.
Gdzie ją dostać?
W sprzedaży dostępna jest zarówno czysta, nierozcieńczona woda brzozowa, jak i różnego typu preparaty na bazie soku z brzozy, często zawierające alkohol, który przedłuża trwałość produktu.
W sklepach z ekologiczną żywnością oraz w internetowych drogeriach sok z brzozy dostępny jest zarówno w niewielkich opakowaniach (ok. 100-150 ml), jak i w litrowych butelkach. W drogeriach dostaniemy preparaty na włosy z dodatkiem alkoholu w cenie około 5 złotych. Na wiosnę natomiast można spróbować samodzielnie upuścić soku z brzozy - ze znalezieniem odpowiedniego drzewa z pewnością nie będzie większych problemów.
Też stosujecie wodę brzozową? Jakie są wasze odczucia?