Lubelszczyzna kojarzy się przede wszystkim z agroturystyką – gospodarka regionu opiera się bowiem głównie na rolnictwie. Nie brakuje tu również szkółek jeździeckich, łowisk wędkarskich czy gospodarstw, w których wyrabia się tradycyjne przysmaki. Prawdziwym skarbem Lubelszczyzny są liczne ścieżki przyrodnicze w parkach krajobrazowych i narodowych.
Wybierz się tu na weekend i przekonaj się na własnej skórze, że wschód Polski to kraina autentycznych inspiracji. Specjaliści od podróżowania z AccorHotels odkrywają przed Tobą prawdziwe perełki Lubelszczyzny!
Lublin – miasto o wielowiekowej historii
Sercem i największym ośrodkiem kulturowo-gospodarczym regionu jest Lublin. Bogata historia miasta sprawia, że do dziś można podziwiać tu niezwykłe zabytki z różnych epok, skupione głównie na obszarze Starego Miasta i Śródmieścia. Znajdują się tu zarówno budowle pochodzące z czasów kształtowania się polskiej państwowości, jak i reprezentujące takie style architektoniczne, jak romanizm, gotyk, barok czy klasycyzm.
Najcenniejszym zabytkowym obiektem Lublina są pozostałości XIV-wiecznego zamku. W wyniku działań wojennych obiekt uległ zniszczeniu – z dawnej okazałej budowli zachowały się baszta i kaplica św. Trójcy. W pierwszej połowie XIX wieku na terenie ruin władze zaborcze stworzyły więzienie, w którym przetrzymywani byli głównie uczestnicy walk o niepodległość, a w późniejszych latach – osoby przeciwstawiające się systemowi komunistycznemu. Obecnie zamek stanowi siedzibę Muzeum Lubelskiego.
W trakcie wizyty w Lublinie warto zobaczyć również bazylikę dominikanów (ze względu na rozmiary i wartość historyczną zwaną lubelskim Wawelem), kościół św. Jana, Bramę Krakowską oraz skansen – Muzeum Wsi Lubelskiej.
Zamość – architektoniczna perła regionu
Na mapie Lubelszczyzny znajdziemy również miasto nazywane „perłą renesansu” – Zamość. Zabytkowy układ urbanistyczny stanowi realizację tzw. miasta idealnego, urządzonego w zgodzie z włoskimi renesansowymi traktatami. Miasto idealne miało m.in. zostać założone nad rzeką, być zaprojektowane na dwóch poziomach (użytkowym i służącym do swobodnego przemieszczania się) i łączyć piękno architektury z funkcjonalnością.
Najwięcej zabytków znajduje się na Starym Mieście – nic więc dziwnego, że kompleks ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główna część starówki to Rynek Wielki, wokół którego rozmieszczone są urokliwe kamienice.
Do najważniejszych obiektów na zamojskim Starym Mieście należą:
- Pałac Zamoyskich – dawna rezydencja rodziny, z której pochodzi założyciel miasta, Jan Zamoyski. Obecnie stanowi siedzibę sądów okręgowego i rejonowego.
- Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła – okazała budowla sakralna, reprezentująca styl tzw. renesansu lubelskiego, inspirowanego XVII-wieczną architekturą włoską.
- Akademia Zamojska – pierwsza prywatna uczelnia na terenie naszego kraju. Obecnie w budynku mieści się liceum ogólnokształcące.
Chełm – kredowe miasto
Trzecim pod względem liczby mieszkańców ośrodkiem na Lubelszczyźnie jest Chełm. Miasto może pochwalić się niezwykle charakterystyczną rzeźbą terenu – liczne kredowe wzgórza porozdzielane są często podmokłymi dolinami. Od XVI wieku prowadzono tu wydobycie kredy. W wyniku tych działań powstały unikalne podziemne chodniki. Zostały zasypane kilkadziesiąt lat temu, gdy zawalił się fragment ulicy wraz z jednym z domów. Do dziś funkcjonuje jednak wyjątkowa Podziemna Trasa Turystyczna „Labirynt”.
Ważnym punktem jest również Wysoka Górka, będąca najwyższym wzniesieniem w mieście i doskonałym punktem widokowym. Pod ziemią znajdują się pozostałości posiadłości książęcej oraz cerkwi. Warto zobaczyć także bazylikę Narodzenia Najświętszej Marii Panny, która przez wieki pełniła najpierw funkcję prawosławnej cerkwi, a następnie unickiej katedry, prawosławnego soboru i kościoła rzymskokatolickiego.
Palce lizać, czyli Lubelszczyzna od kuchni
Goszcząc w Lublinie, Zamościu, Chełmie lub innym mieście na Lubelszczyźnie, koniecznie trzeba spróbować lokalnej kuchni. Najbardziej charakterystyczne dania wykonywane są z kaszy gryczanej lub jaglanej oraz z mąki. Do lubelskich przysmaków należą przede wszystkim pierogi z kaszą, kapustą, grzybami lub ruskie, a także cebularz lubelski i flaki po zamojsku.
Do odwiedzenia Lubelszczyzny zaprasza sieć AccorHotels i zachęca do wybrania jednego ze swoich hoteli – Mercure Lublin Centrum lub Mercure Zamość Stare Miasto.