Czym się różni kredyt od pożyczki?
Zacznijmy od tego, że istnieją liczne różnice między kredytem a pożyczką. Przyznawać mogą go wyłącznie banki i wymaga on podpisania, zwykle długoterminowej, umowy. Otrzymując kredyt, nie uzyskujemy gotówki od ręki, a jedynie zapis na naszym koncie bankowym, nie stajemy się też właścicielami pożyczonych pieniędzy. Przyznaniu kredytu towarzyszy cały szereg formalności – bank musi drobiazgowo sprawdzić naszą wiarygodność kredytową, w tym zdolność kredytową, wypłacalność i historię dotychczasowych kredytów. Wnioskując do banku o kredyt, musimy przygotować się na długie i skomplikowane procedury, a szansa jego uzyskania nie jest wcale stuprocentowa.
Kto ma prawo udzielać pożyczek?
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku pożyczek. Kredyty i pożyczki regulują inne przepisy – te drugie są przedmiotem kodeksu cywilnego, a nie prawa bankowego. Wiąże się z tym fakt, że pożyczki, choć oferowane także przez banki, nie są ich wyłączną domeną. W praktyce, udzielać pożyczek może każda osoba prawna – instytucja bądź osoba fizyczna. Dzięki temu rynek pożyczkowy wprost kwitnie, a nowe firmy pożyczające pieniądze wyrastają jak grzyby po deszczu i niełatwo jest w zalewie ofert odnaleźć taką, która najbardziej będzie nam odpowiadać.
Parabanki – czy można im ufać?
W ekspresowych pożyczkach specjalizują się firmy nazywane para bankami. Nie należy ich mylić z firmami pożyczkowymi, czyli po prostu firmami udzielającymi pożyczek. Para banki działają w bardzo podobny sposób do banków, lecz nie reguluje ich funkcjonowania prawo bankowe. W ich ofercie można znaleźć niemal identyczne usługi, co w przypadku banków – przyjmują depozyty i udzielają pożyczek, ale nie podlegają Komisji Nadzoru Finansowego, przez co nie muszą określać limitu kapitału, a środki ich klientów nie są w rzeczywistości w żaden sposób chronione.
Jak działają firmy pożyczkowe?
Szkodliwa działalność parabanków rzutuje na wizerunku firm pożyczkowych, zrzeszonych w Związku Firm Pożyczkowych, działających zgodnie z literą prawa i ustalonymi zasadami. Firma pożyczkowa udziela pożyczek ze środków właścicieli i akcjonariuszy. Klient firmy pożyczkowej, o ile będzie przestrzegał zawartych w umowie punktów, nie musi obawiać się o bezpieczeństwo swoich finansów.
Czy szybką pożyczkę można uzyskać w internecie?
Pożyczki można uzyskać w punkcie banku czy firmy pożyczkowej, ale równie dobrze można to zrobić, nie wychodząc z domu. Firmy pożyczkowe prezentują szeroką ofertę szybkich pożyczek online, czyli przez internet. Na stronach firm pożyczkowych, oferujących szybkie pożyczki online, za pomocą suwaków możemy dopasować kwotę pożyczki i czas spłaty. Warunki pożyczkowe najważniejszych pożyczkodawców można sprawdzić, korzystając z rankomatu pożyczek na sowafinansowa.pl.
Kiedy na koncie pojawią się pieniądze z pożyczki?
Szybkie pożyczki zdecydowanie zasłużyły na swoją nazwę, ponieważ za ich sprawą pieniądze możemy dostać do ręki w kilka minut. Szczególnie w przypadku szybkich pożyczek online. W internecie wystarczy kilka kliknięć, by stać się posiadaczem kilkuset złotych. Pieniądze błyskawicznie lądują na koncie klienta.
Czy można wziąć pożyczkę przez SMS?
Szybkie pożyczki są tak opracowywane, by umożliwić klientowi jak najwygodniejsze ich uzyskanie. Możemy zdobyć potrzebne pieniądze siedząc przed komputerem, ale także korzystając z telefonu komórkowego. Niektóre firmy pożyczkowe oferują pożyczkę przez SMS. Aby z niej skorzystać, należy najpierw zarejestrować się w bazie danych firmy, a następnie w wiadomości tekstowej określić potrzebną kwotę i termin spłaty. Chwilę później możemy spodziewać się odpowiedzi ze strony firmy z decyzją o udzieleniu pożyczki. Pieniądze w kilkanaście minut trafią na nasze konto.
Kto może uzyskać szybką pożyczkę?
Chwilówki są więc bardzo atrakcyjne dla osób, które pilnie potrzebują gotówki. W przeciwieństwie do kredytów, otrzymać je może właściwie każdy. Pożyczkodawcy nie potrzebują znać historii kredytowej ani nie ma dla nich znaczenia wiarygodność kredytowa. Nie korzystają z Biura Informacji Kredytowej, zawierającej wszystkie informacje o zaległych należnościach po stronie klienta wnioskującego o pożyczkę. Dlatego osoby, które mają trudności z uzyskaniem kredytu, polegają właśnie na express pożyczkach.
Czy istnieją darmowe szybkie pożyczki?
Często pierwsze pożyczki, udzielane danemu klientowi przez firmę pozabankową są darmowe. Oznacza to, że klient zwraca dokładnie tyle, ile pożyczył i nie musi spłacać dodatkowego oprocentowania. Firmy pożyczkowe chętnie używają terminu pożyczka 0% i rzeczywiście, jest on zgodny z rzeczywistością. Kolejne pożyczki tego samego klienta od danej firmy pożyczkowej mogą już jednak wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Kiedy musimy spłacić szybką pożyczkę?
Kluczem jest zawsze terminowa spłata pożyczki. Zwykle firmy umożliwiają pożyczki o względnie niewielkich kwotach (najczęściej kilkaset złotych), o krótkim czasie spłaty (zazwyczaj 30 dni). Czas ten możemy określić sami zgodnie z naszymi możliwościami. Wnioskując o szybką pożyczkę, powinniśmy podejmować odpowiedzialne i rozsądne decyzje dotyczące terminów, by uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze zwłoką w spłacie.
Co się stanie, jeśli będziemy zalegać ze spłatą?
Terminowość spłaty pożyczki to podstawa. Jeśli nie zalegamy ze zwrotem, nie musimy się o nic martwić. Firmy pożyczkowe umożliwiają co prawda przedłużenie okresu zwrotu pożyczki, ale wtedy klient musi się liczyć z dodatkowymi opłatami. Wnioskując o pożyczkę musimy się więc zastanowić, czy rzeczywiście będziemy w stanie ją w krótkim czasie spłacić. Deklarujmy wyłącznie taki termin, do którego rzeczywiście będziemy w stanie zwrócić należności.
Czy możemy zaufać szybkim pożyczkom i pożyczkom online?
Szybkie pożyczki wcale nie są tak straszne, jak je często malują media. Jeśli korzystamy z nich rozsądnie i odpowiedzialnie podejmujemy decyzje pożyczkowe, nie musimy się obawiać o to, że na takich pożyczkach stracimy. Express pożyczki dają wygodną możliwość uzyskania rzeczywiście błyskawicznego zastrzyku gotówki.
Tekst powstał we współpracy z porównywarką chwilówek Chwilowo.pl