Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że skomponowanie odpowiedniej stylizacji z kratką w roli głównej jest dość trudnym zadaniem. Zanim wyjdziemy w pierwszej, lepszej kreacji warto dokładnie przeanalizować czy wybrane kolory do siebie pasują. Zbyt duża ilość wzorów sprawi, że będziemy wyglądać tandetnie. Początkowo przypomnijmy sobie, jakie mamy rodzaje kratek.
ARGYLE
Mimo nazwy, zaręczam Was, że każda kobieta słyszała o tej kratce. Jest to charakterystyczny design, w którym ukośne linie tworzą romby. Można śmiało stwierdzić, ze to klasyka w najprawdziwszym wydaniu. Bardzo często możemy spotkać ją na sweterkach bądź bezrękawnikach.
BUFFALO
W przypadku tego designu ważna jest nie tylko sama krata, ale również kolor. Buffalo to nic innego jak klasyczna czarno-biała bądź czarno-czerwona szachownica. Krata ta często kojarzona jest z rockowymi koszulami.
BURBERRY
Styliści dowodzą, że Burberry to najbardziej znana na świecie odmiana kraty. W tym przypadku czerwone i czarne linie zbiegają się na beżowym tle.
GLEN
Glen to mój ulubiony rodzaj kratki – sama nie wiem dlaczego. Idealnie cienkie linie zestawione w kratę sprawiają, iż całość wygląda niczym w trójwymiarze. Chociaż jest to specyficzna kratka, wygląda naprawdę zjawiskowo.
TETTARSALL
To równie znana i powszechnie lubiana krata, co Burberry. Tettarsall to kraciasta siateczka osadzona na kontrastującym tle – jasnym bądź ciemnym.
HOUNDSTOOTH
Houndstooth, czyli tradycyjna białoczarna szachownica. Większość z Was zna ten design pod nazwą… pepitka!
WATCH
Watch to trójkolorowy wzorek – połączenie barwy niebieskiej, zielonej oraz czarnej.
TARTAN
Końcowo warto wspomnieć o prawdziwej, szkockiej klasyce, czyli kolorowej kracie z dużą domieszką czerwieni. Szkocka kratka, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się ze Szkocji. Zgodnie z tamtejszą tradycją mężczyźni nosili tartanowe spódniczki oraz szale – każdy klan posiadał własną, charakterystyczną kratę.
Jak już wspomniałam, kratka nie jest najprostszym wzorem w stylizacji. Istnieje kilka zasad, których pod żadnym pozorem nie można łamać. Jeżeli się do nich dostosujemy, codzienne kreacje z udziałem kraty będą wyglądać zjawiskowo.
- Absolutnie zabrania się łączyć kraty z innymi wzorami. Odpada zatem krata i groszki, krata i paski czy krata i kwiatki. Zbyt duża ilość wzorów sprawia, że całość wygląda tandetnie. Bez wątpienia wyróżnimy się w takim stroju w tłumie, ale raczej w ten negatywny sposób.
- Łączenie dużej i małej kraty – tylko dla odważnych! Istnieje kilka zestawień, w których połączenie dużej i małej kraty nie tylko nie wygląda źle, ale nawet całkiem dobrze. Jeżeli jednak nie mamy sprawdzonych patentów na tego typu stylizację, lepiej nie robić nic na własną rękę. Złe dobranie wielkości czy koloru może sprawić, że będziemy wyglądać grubo, nieestetycznie bądź śmiesznie.
- Krata świetnie wygląda w jednym z elementów stylizacji. Jeżeli zdecydujemy się na kraciasty dodatek, reszta powinna być w jednolitym kolorze.
Gdzie nosić kraciaste kreacje?
Wszędzie! Krata to niezwykle uniwersalny wzór, który sprawdzi się zarówno w pracy, na uczelni, w szkole jak i na imprezie. Odpowiednie zestawienia sprawią, że będziemy wyglądać w niej olśniewająco. Bez problemu możemy wybrać kratę do kreacji ulicznej jak i na przysłowiowy „czerwony dywan”.
Uwaga! Zanim kupisz ciuch w kratkę!
Zanim zakupisz wymarzony ciuch w kratkę upewnij się czy:
- tkanina jest odpowiednio dopasowana, zwłaszcza na szwach. Szycie kraciastych kreacji nie należy do najprostszych;
- wzór na kieszeniach, klapach i rękawach idealnie pasuje do reszty ubrania;
- sama kratka pasuje do tła.