Internetowe konto pacjenta – gdzie znaleźć kod recepty?
Zgubienie kodu recepty wystawionej online nie jest problemem wtedy, gdy posiadamy własne Internetowe Konto Pacjenta. To nic innego, jak portal w systemie informatycznym, umożliwiający nieustanny dostęp do historii leczenia oraz innych informacji na temat pacjenta. Za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta możesz sprawdzić kod recepty, by wykupić ją w ciągu 30 dni od daty wystawienia.
Jak sprawdzić kod na receptę elektroniczną? Konieczne będzie zalogowanie się na Internetowym Koncie Pacjenta oraz przejście w zakładkę "Recepty". Tam znaleźć można całą listę recept online wraz z kodami niezbędnymi do wykupienia przepisanych leków.
Co jeszcze można załatwić w Internetowym Koncie Pacjenta?
Chcesz mieć papierową receptę? Żaden kłopot! We wspomnianej już zakładce znaleźć można również opcję wydrukowania recepty w formie PDF. Każdy wydruk posiada kod kreskowy, który skanuje się w aptece. W takim przypadku nie ma konieczności podawania kodu bądź peselu, by zrealizować elektroniczną receptę i wykupić niezbędną ilość opakowań leku.
Na podstronach internetowego konta pacjenta znajdzie się także dawkowanie leków przepisanych przez lekarza. Takie informacje są bardzo istotne – zdarza się bowiem, że zapomnimy o wskazówkach lekarza bądź zgubimy szczegółowe informacje na temat leków. Przyjmowanie ich w dowolny sposób jest niewskazane, zatem przekazanie takiej informacji pacjentom jest bardzo ważne.
Kod recepty bez Internetowego Konta Pacjenta – jak uzyskać?
Uzyskanie kodu do recepty przy pomocy profilu zaufanego jest zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem. Takie informacje może zastąpić wspomniany już papierowy wydruk informacyjny e recepty, jednak by go uzyskać, należy zarejestrować się na Internetowym Koncie Pacjenta. Dostępny jest tam kod kreskowy lub kod QR pozwalający sprawdzić, co lekarz przepisał danej osobie.
Co zrobić, jeśli nie posiada się Internetowego Konta Pacjenta? W takiej sytuacji zainteresowany powinien skontaktować się telefonicznie z placówką medyczną bądź firmą, która wystawiła dla niego dokument.
Kod recepty – jak zawsze mieć przy sobie?
Jeśli będziemy chcieli zrealizować e receptę, wystarczy zajrzeć w swoje wiadomości sms; za pomocą tej formy komunikacji, zainteresowani otrzymają niezbędne informacje. Każda wizyta u lekarza będzie skutkowała również otrzymaniem wiadomości mailowej, która zawierać będzie e receptę w formie PDF.
Korzystanie z recepty online jest obecnie niezwykle popularną opcją. Rozwiązanie to zapewnia przede wszystkim wygodę; nawet zgubiony kod nie preszkodzi w wykupieniu leków w dowolnej aptece. Konieczność zrealizowania opakowania leku w ciągu 30 dni od daty wystawienia recepty również może być przedłużana; takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla pacjentów, którzy cierpią na choroby przewlekłe. W takiej sytuacji można wystawić również receptę zbiorczą, która umożliwia wykupienie antybiotyku wraz z innymi lekami. Elektroniczny dokument może być ważny nawet przez 365 dni; recepta roczna musi być jednak odpowiednio uzasadniona, o czym decyduje sam lekarz.