1. Brak planu
Choć wiele osób nie ukrywa zdumienia z tego powodu, nie da się ukryć, że sprzątanie powinno być czynnością przemyślaną, wykonywaną zgodnie z planem. Jeśli rzucamy się w wir porządków nie wiedząc, za co powinniśmy zabrać się w pierwszej kolejności, w pewnym momencie odkryjemy, że mija kolejna godzina, a my wcale nie zbliżamy się do ich końca.
2. Brak systematyczności
Sprzątanie raz w tygodniu wydaje się dobrym pomysłem, w praktyce jednak przyczynia się do tego, że w ten dzień jesteśmy zmęczone i niejednokrotnie… pokłócone z domownikami. Być może dobrym pomysłem będzie więc stawianie na systematyczność. Jeśli wyrobimy w sobie i domownikach nawyk czyszczenia kuchni po każdym przygotowanym posiłku, korzystania z pojemników i pudełek i ścielenia łóżka każdego ranka, sprzątanie będzie mniej stresujące i krótsze.
choreograph @ 123rf.com
3. Stosowanie niskiej klasy detergentów
Nikt nie lubi przepłacać, często dochodzimy więc do wniosku, że tanie środki umożliwiające nam sprzątanie, mogą być równie efektywne co ich droższe odpowiedniki. Niestety, bardzo często okazuje się, że niska cena oznacza też niską jakość takich produktów. Sprzątanie zajmuje przez to więcej czasu, wymaga większego wysiłku, a co najgorsze – nie jest efektywne.
4. Przecieranie mebli na sucho
Przecieranie mebli na sucho to chyba najczęściej popełniany błąd, którego zgubnego wpływu nawet sobie nie uświadamiamy. Postępujemy tak od pokoleń, a przecież kurz przecierany w ten sposób staje się po prostu trudniejszy do usunięcia.
famveldman @ 123rf.com