I - Oczyszczaj
Pamiętaj, aby codziennie starannie oczyszczać skórę. Rano wystarczy użyć do tego celu łagodnego żelu lub płynu micelarnego. Wieczorem postaraj się wykonać dokładny demakijaż, najlepiej dwuetapowy. W tym celu najpierw nałóż na skórę niewielką ilość olejku do demakijażu (może być także np.: olej sezamowy, jojoba, winogronowy lub shea tłoczony na zimno) i delikatnie masuj skórę przez kilka minut. Następnie usuń nadmiar olejku za pomocą zwilżonej ciepłą wodą muślinowej chusteczki lub płatków kosmetycznych. Umyj skórę łagodnym żelem myjącym i dokładnie spłucz czystą wodą. Unikaj zbyt ciepłej lub zbyt zimnej wody. Do ostatniego płukania możesz użyć naparu z czystka, rumianku, pokrzywy, skrzypu czy bratka trójbarwnego. Na koniec osusz ją delikatnym, czystym ręcznikiem.
II - Tonizuj
Dobry tonik oczyszcza, nawilża i przywraca prawidłowe pH skóry. Dzięki temu skóra staje się bardziej odporna na działanie mikroorganizmów takich jak bakterie i grzyby z powodu niesprzyjających warunków do ich rozwoju. Wybierając odpowiedni tonik pamiętaj, aby nie zawierał wysuszających i podrażniających skórę składników na bazie alkoholu. Dobry tonik możesz wykonać także samodzielnie w domu wykorzystując do tego celu dobrej jakości ocet jabłkowy lub sok z aloesu.
III - Złuszczaj
W przypadku cery trądzikowej, największy problem stanowi nadmierne rogowacenie skóry, które w połączeniu z drażniącym składem łoju wywołuje reakcje obronne, objawiające się nadmiernym pogrubieniem warstwy rogowej naskórka. Dlatego w przypadku cery trądzikowej, należy szczególnie zadbać o to, żeby tą zgrubiałą warstwę rogową zmniejszyć. W tym celu należy regularnie wykonywać peelingi oraz produkty z kwasami. Polecam także peeling kawitacyjny.
IV Nawilżaj
Skóra trądzikowa może być także odwodniona, co jest bardzo kłopotliwe podczas pielęgnacji. Pamiętaj zatem o jej prawidłowym nawilżeniu. Pij codziennie odpowiednią ilość czystej wody, stosuj preparaty o działaniu nawilżającym i uszczelniającym naskórek. To sprawi, że utrata wody się zmniejszy, a skóra będzie dobrze nawilżona.
V Odpowiednio pielęgnuj
Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji, która powinna polegać również na stosowaniu substancji przeciwutleniających, wzmocnieniu jej odporności oraz ukojeniu. Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne wybieraj takie, które w swoim składzie będą zawierały substancje czynne o takich właśnie właściwościach. Ogranicz stosowanie masek kaolinowych lub z glinkami, które choć chwilowo przyczyniają się do poprawy wyglądu, to stosowane zbyt często mogą przyczynić się do zwiększonej produkcji łoju.
Uważaj także na oleje! Skóra trądzikowa kocha tylko naprawdę niewiele z nich. Większość olejów przyczynia się do „zapychania” porów skóry oraz jej wysuszenia.
Jeżeli istnieje potrzeba odblokowania porów, skorzystaj z usług dobrej kosmetyczki, która fachowo oczyści twoją skórę. Pamiętaj jednak o odpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu. Oczyszczanie manualne może przyczynić się do nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych i powstawania stanów zapalnych.
VI - Odpowiednio się odżywiaj
Pielęgnując cerę trądzikową, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią dietę. To co spożywamy codziennie, wpływa na nasz układ hormonalny, mikroflorę jelitową, a także podstawowy filtr naszego organizmu czyli wątrobę. Jedz produkty zawierające kwasy Omega 3 i 6, witaminy z grupy B, witaminę A, D, probiotyki, prebiotyki, antyoksydanty oraz krzemionkę, selen, siarkę, cynk czy skwalen. Pij także napary ziołowe np.: z czystka siwego, pokrzywy, skrzypu lub bratka trójbarwnego.
VII - Nie wygniataj i nie wydrapuj!
Częstym powodem pojawienia się trądziku jest stres, który bywa przyczyną wygniatania, wyciskania lub rozdrapywania wykwitów trądzikowych. To tylko pogarsza sytuację, powodując powstawanie nieestetycznych blizn i przebarwień. Postaraj się wyeliminować przyczyny stresu i powstrzymaj się od wydrapywania.
VIII - Zadbaj o prawidłowy skład łoju
Zbyt gęsty łój jest lepki i powoduje zaczopowanie porów skóry. Sebum powinno być płynne i niezbyt lepkie, czyli takie, aby mogło swobodnie wypływać z ujść mieszków włosowych. Na prawidłowy skład łoju wpływa kwas linolowy oraz skwalen. Pamiętaj jednak, że nadmiar kwasu linolowego w diecie może powodować nadmierne odwodnienie naskórka, natomiast im więcej skwalenu - tym mniej zmian trądzikowych.
IX - Zadbaj o jelita
To właśnie one są odpowiedzialne za to, co dostanie się do naszego krwiobiegu. Nieszczelne jelita upośledzają wchłanianie potrzebnych naszemu organizmowi składników odżywczych, a jednoczesnie przyczyniają się do wnikania toksyn, zarazków chorobotwórczych, wirusów, grzybów oraz pasożytów. Dlatego spożywaj codziennie produkty, które przyczyniają się do stworzenia prawidłowej mikroflory jelitowej. Jedz zatem produkty zawierające probiotyki i synbiotyki np.: naturalne jogurty czy kiszonki.
X - Unikaj
Unikaj używek, pikantnych, przetworzonych i ciężkostrawnych potraw , a także cukrów i węglowodanów.
Więcej na temat pielęgnacji cery trądzikowej możesz przeczytać na blogu. Capsulebeauty.pl