1. Bujanie w obłokach, marzycielstwo
Wchodzenie w świat fantazji o tym, jak pięknie mogłoby wyglądać Twoje życie, gdyby... jest zgubne i nie przynosi żadnych korzyści. Marzenia należy realizować, przekuwać fantazje w działanie! Jeśli całymi dniami skupiasz się na tym, co mogłabyś mieć, a nie dążysz do tego, by to faktycznie zdobyć, to nic dziwnego, że czujesz się nieszczęśliwa i niespełniona.
2. Prokrastynacja
To pojęcie oznacza cechę, która polega na zgubnym odkładaniu wszystkiego na później. Wymarzyłaś sobie, że nauczysz się jakiegoś języka, ponieważ zachwyca Cię jego brzmienie, ale wciąż odkładasz naukę na później, bo nie masz wystarczającej ilości pieniędzy albo czasu? Uwierz - gdy rzeczywiście czegoś pragniesz, to zrobisz wszystko, by to zrealizować.
bowie15 @ 123rf.com
3. Porównywanie się do innych
Jeśli nieustannie porównujesz swoje życie z życiem innych ludzi, to nie osiągniesz stanu pokoju ani szczęścia. Zawsze bowiem znajdzie się ktoś, kto miał lepiej, ktoś, kto jest piękniejszy, bardziej utalentowany, pochodzi z bogatszej rodziny itd. Całkowicie zrezygnuj z porównywania się.
4. Niezgoda na to, co jest
Ten punkt wiąże się ściśle z fantazjowaniem. Jeżeli nie akceptujemy naszego życia takim, jakie jest w danym momencie, to nie będziemy w stanie odczuwać szczęścia. Najpierw potrzebna jest zgoda na to, jakie jesteśmy w danym momencie i jak obecnie nasze życie wygląda.
5. Zalęknienie, strachliwość, kompleks
Jeśli przeglądasz się w oczach innych ludzi, rozpaczliwie próbujesz zyskać ich akceptację - to również będzie ciężko o poczucie szczęścia. Ludzie są zawodni, a nasza wartość nie zależy od opinii otoczenia. Jeśli zauważasz u siebie tego rodzaju cechy, to z pewnością warto wybrać się do psychologa. Lęki zaś blokują nas w działaniu i paraliżują, nie pozwalając sięgać po to, czego faktycznie pragniemy.
Danil Chepko @ 123rf.com