Zabieranie zabawek do przedszkola
Zabieranie ze sobą swoich ulubionych maskotek, nie jest niczym zły. Dziecko w ten sposób buduje sobie pewne poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Dzięki czemu lepiej znosi pobyt w przedszkolu. Pamiętaj jednak, by ograniczyć ilość zabieranych zabawek do maksymalnie dwóch sztuk.
Niechęć do leżakowania
Niektóre dzieci nie chcą po południowej drzemki i nie warto ich przesadnie zmuszać. Można ustalić z dzieckiem, że trzeba się położyć na macie i grzecznie czekać aż reszta kolegów odpocznie.
Niestosowane słownictwo
Dziecko wracając do domu z przedszkola, niekiedy zasypuje nas morzem nowych słów i umiejętności. Niestety słownictwo wyniesione z przedszkola bywa dość wulgarne i niestosowne. Jest to efekt nowych znajomości i przyjaźni. Dzieci pochodzą z różnych rodzin i różne nawyki wynoszą z domu, dlatego nie unikniesz tego, możesz jedynie zwracać dziecku uwagę, że takie czy inne słowo jest brzydkie i nie należy go używać.
Napady złości
Dzieci myślą, że poprzez złość i bunt wyegzekwują od Ciebie więcej. Nic bardziej mylnego. W momencie napadu gniewu czy złości bądź obojętna, nie ulegaj i nie pokazuj, że to zachowanie powoduje u Ciebie zmartwienie czy bezradność. Pokaż dziecku, że napady złości do niczego nie prowadzą.
Napady lęku
Napady smutku i lęku często wynikają ze złych relacji z rówieśnikami bądź wychowawcami w przedszkolu. Dziecko przed każdy dniem w placówce stresuje się a jego lęk wzrasta. Warto w porę zareagować na takie niepokojące zachowania, by w przyszłości obyło się bez wycofania społecznego czy samotnego egzystowania.