1. Kiepskie CV
CV to absolutna podstawa. Jeżeli nie masz szczególnych zdolności do jego stworzenia, poproś o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Albo poczytaj jak najwięcej porad w internecie na temat tego, jak stworzyć dobre CV. Aby w ogóle otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, musisz zadbać o czytelność i profesjonalizm dokumentów aplikacyjnych!
2. Jesteś zbyt zdesperowana
Jasne, że po długim czasie szukania pracy ciężko jest nie popadać w niechęć, zniecierpliwienie, a także desperację w trakcie szukania. Niestety - nie jest to najlepszy doradca na rozmowie kwalifikacyjnej. Bądź opanowana i stale powtarzaj sobie, że praca nie stanowi o Twojej wartości jako człowieka - to pomoże Ci nie traktować tego wszystkiego aż tak poważnie.
Yuganov Konstantin @ shutterstock.com
3. Nie panujesz nad stresem
To naturalne, że stresujemy się podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub w ogóle w nowym środowisku. Ważne jednak, by ten stres nas całkowicie nie sparaliżował. W tym celu warto jak najwięcej ćwiczyć - chodzić na rozmowy w celu nabrania wprawy, odgrywać scenki przy znajomych lub członkach rodziny, ćwiczyć w samotności przed lustrem. Pamiętaj, by się nie poddawać i systematycznie wykonywać różne ćwiczenia.
4. Brakuje Ci umiejętności
Może być też tak, że nieco mylisz się co do swoich umiejętności i nie masz do zaoferowania pracodawcy zbyt wiele. Jeżeli aplikujesz do sklepu, a jeszcze nigdy nie pracowałaś w handlu, poczytaj jak najwięcej o technikach sprzedaży, a także zrób kurs obsługi kasy fiskalnej. Praca nie spada z nieba - zwykle otrzymujemy ją dzięki temu, co umiemy i co mamy do zaoferowania! Nie rezygnuj z nauki, kursów, staży czy wolontariatu.
5. Wychodź do ludzi
Najgorsze, co możesz zrobić, to zamknąć się w domu i poddać zniechęceniu. Mimo braku pracy wychodź do ludzi - może to być jakaś wspólnota, grupa wsparcia, zabawa taneczna raz na jakiś czas. Żyj normalnie. Nie uzależniaj swojego życia wyłącznie od pracy.
Yuri Shevtsov @ shutterstock.com