Od dłuższego czasu szukasz pracy i wciąż nie możesz znaleźć? Z początku obwiniałaś o to pracodawców, uznając, że mają zbyt wygórowane oczekiwania? Niestety, problem może tkwić w Tobie. Dowiedz się, co może być tego przyczyną i jak to zmienić.
Photographee.eu @ shutterstock.com
1. Kiepskie CV
CV to absolutna podstawa. Jeżeli nie masz szczególnych zdolności do jego stworzenia, poproś o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Albo poczytaj jak najwięcej porad w internecie na temat tego, jak stworzyć dobre CV. Aby w ogóle otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, musisz zadbać o czytelność i profesjonalizm dokumentów aplikacyjnych!
2. Jesteś zbyt zdesperowana
Jasne, że po długim czasie szukania pracy ciężko jest nie popadać w niechęć, zniecierpliwienie, a także desperację w trakcie szukania. Niestety - nie jest to najlepszy doradca na rozmowie kwalifikacyjnej. Bądź opanowana i stale powtarzaj sobie, że praca nie stanowi o Twojej wartości jako człowieka - to pomoże Ci nie traktować tego wszystkiego aż tak poważnie.
Yuganov Konstantin @ shutterstock.com
3. Nie panujesz nad stresem
To naturalne, że stresujemy się podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub w ogóle w nowym środowisku. Ważne jednak, by ten stres nas całkowicie nie sparaliżował. W tym celu warto jak najwięcej ćwiczyć - chodzić na rozmowy w celu nabrania wprawy, odgrywać scenki przy znajomych lub członkach rodziny, ćwiczyć w samotności przed lustrem. Pamiętaj, by się nie poddawać i systematycznie wykonywać różne ćwiczenia.
4. Brakuje Ci umiejętności
Może być też tak, że nieco mylisz się co do swoich umiejętności i nie masz do zaoferowania pracodawcy zbyt wiele. Jeżeli aplikujesz do sklepu, a jeszcze nigdy nie pracowałaś w handlu, poczytaj jak najwięcej o technikach sprzedaży, a także zrób kurs obsługi kasy fiskalnej. Praca nie spada z nieba - zwykle otrzymujemy ją dzięki temu, co umiemy i co mamy do zaoferowania! Nie rezygnuj z nauki, kursów, staży czy wolontariatu.
5. Wychodź do ludzi
Najgorsze, co możesz zrobić, to zamknąć się w domu i poddać zniechęceniu. Mimo braku pracy wychodź do ludzi - może to być jakaś wspólnota, grupa wsparcia, zabawa taneczna raz na jakiś czas. Żyj normalnie. Nie uzależniaj swojego życia wyłącznie od pracy.
Yuri Shevtsov @ shutterstock.com
Powiązane artykuły
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Tych błędów musisz unikać podczas rekrutacji do pracy
Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
-
Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których na pewno znajdziesz pracę
Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
Kamila
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą 2016-06-24 16:28:26 2016-05-10 13:16:48