Z domu bez śniadania
Zawsze rano jedz śniadanie. W momencie gdy dziecko widzi, że odmawiasz sobie rano śniadania i wychodzisz z domu nic nie jedząc będzie powielać niezdrowy schemat, a przecież wszyscy wiemy, że to właśnie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem. Dodatkowo wspólny posiłek umocni waszą rodzinę.
Odkładanie życia na później
„Zrobię to później” „Jutro się tym zajmę”-znajome? Dzieci słysząc, że mama czy tata odkłada coś na później (notorycznie i nagminnie!) samo zacznie kombinować jakby tu wywinąć się od swoich obowiązków domowych, szkolnych a także rówieśniczych. W rezultacie wychowacie małego znudzonego zżyciem leniuszka a nie pełnego energii i wigoru człowieka.
Mistrz narzekania
Wszystko jest nie tak, wszystko jest źle. Ciągłe narzekanie w obecności dziecka spowoduje to, że i ono zacznie patrzeć negatywnie na świat. Może nabyć umiejętności tzw. „szukania dziury w całym”, wszystko mu będzie przeszkadzać i w rezultacie zrezygnuje z wykonywania wielu czynności, zamknie się na świat i ludzi. A otoczenie zawsze będzie złe.
Idealizm
Nie wolno popadać ze skrajności w skrajność. Nadmierne idealizowanie swoich czynności i niezdrowy perfekcjonizm doprowadzą do tego, że dziecko będzie popadało w frustrację w momencie każdej, nawet najmniejszej porażki.
Król odpoczynku
Dla wielu z nas odpoczynek kojarzy się z włączeniem telewizora i oglądaniem godzinami programów telewizyjnych. Dziecko uczy się tego od najmłodszych lat. Już kilku miesięczne niemowlę potrafi włączyć sobie samo telewizor i reagować histerią w momencie jego wyłączenia. Spędzając czas wolny w taki sposób, pozbawiamy nasze dziecko realizowanie niesamowicie ważnej funkcji poznawczej i rozwijania się ciekawości i chęci oglądania świata.
Pamiętajmy, że wychowywanie dziecka może być batalią złych nawyków, zazwyczaj robimy to nieświadomie bądź dla „świętego spokoju”.