Nawyki i przyzwyczajenia są nierozłącznym elementem naszego życia. Zostając rodzicem, próbujemy dawać dziecku jak najlepszy przykład siebie samego. Jednak pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo do popełniania błędów. Nasze nawyki także nie zawsze są właściwe. Oto kilka przykładów złych nawyków, które należy kontrolować i wyeliminować, by dziecko w trakcie swojego rozwoju ich nie nabyło. Pamiętajmy, dzieci uczą się głównie poprzez naśladownictwo, a w początkowych etapach życia, najwięcej przebywają właśnie z nami i to nas chcą naśladować ponieważ stajemy się dla nich tzw. „osobami znaczącymi” (autorytetem).
morrowlight @ shutterstock.com
Z domu bez śniadania
Zawsze rano jedz śniadanie. W momencie gdy dziecko widzi, że odmawiasz sobie rano śniadania i wychodzisz z domu nic nie jedząc będzie powielać niezdrowy schemat, a przecież wszyscy wiemy, że to właśnie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem. Dodatkowo wspólny posiłek umocni waszą rodzinę.
Odkładanie życia na później
„Zrobię to później” „Jutro się tym zajmę”-znajome? Dzieci słysząc, że mama czy tata odkłada coś na później (notorycznie i nagminnie!) samo zacznie kombinować jakby tu wywinąć się od swoich obowiązków domowych, szkolnych a także rówieśniczych. W rezultacie wychowacie małego znudzonego zżyciem leniuszka a nie pełnego energii i wigoru człowieka.
Mistrz narzekania
Wszystko jest nie tak, wszystko jest źle. Ciągłe narzekanie w obecności dziecka spowoduje to, że i ono zacznie patrzeć negatywnie na świat. Może nabyć umiejętności tzw. „szukania dziury w całym”, wszystko mu będzie przeszkadzać i w rezultacie zrezygnuje z wykonywania wielu czynności, zamknie się na świat i ludzi. A otoczenie zawsze będzie złe.
Idealizm
Nie wolno popadać ze skrajności w skrajność. Nadmierne idealizowanie swoich czynności i niezdrowy perfekcjonizm doprowadzą do tego, że dziecko będzie popadało w frustrację w momencie każdej, nawet najmniejszej porażki.
Król odpoczynku
Dla wielu z nas odpoczynek kojarzy się z włączeniem telewizora i oglądaniem godzinami programów telewizyjnych. Dziecko uczy się tego od najmłodszych lat. Już kilku miesięczne niemowlę potrafi włączyć sobie samo telewizor i reagować histerią w momencie jego wyłączenia. Spędzając czas wolny w taki sposób, pozbawiamy nasze dziecko realizowanie niesamowicie ważnej funkcji poznawczej i rozwijania się ciekawości i chęci oglądania świata.
Pamiętajmy, że wychowywanie dziecka może być batalią złych nawyków, zazwyczaj robimy to nieświadomie bądź dla „świętego spokoju”.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55