Wyśmiewanie ze strony kolegów
Niestety, brak akceptacji ze strony grupy rówieśniczej jest jednym z częściej występujących kłopotów dziecka w szkole. Odtrącone dziecko staje się aspołeczne, zamyka się na świat i ludzi, przestaje czerpać przyjemność z przyswajania nowych wiadomości i umiejętności i nie chce chodzić do szkoły. Warto raz na jakiś czas porozmawiać z dzieckiem o relacjach wiążących je z innymi, zaprosić szkolnych kolegów i koleżanki na piknik albo zorganizować jakiś wspólny wypad do kina – umocni to więzi i ukształtuje swoistego rodzaju stosunki przyjacielskie dziecka z grupą.
Niechęć ze strony nauczyciela
Jest to problem dosyć złożony. Niekiedy dziecko źle odbiera sygnały płynące ze strony nauczyciela i obwinia pedagoga np. o złe oceny w momencie braku należytego przygotowania do odpowiedzi. Nie należy reagować na takie sygnały zbyt pochopnie, ale i nie wolno ich bagatelizować. Należy udać się na rozmowę z nauczycielem, pedagogiem szkolnym a jeżeli zajdzie taka potrzeba to także z dyrekcją szkoły i wyjaśnić kwestie, które tego wymagają.
Bakterie i zarazki
Jest to niebezpieczeństwo zdecydowanie rzeczowe. Nie zapominajmy, że do szkoły uczęszcza wielu uczniów, wywodzących się z wielu różnych środowisk wychowawczych i mających prze różne nawyki estetyczne. Dlatego, zadbajmy o to by nasze dziecko znało i przestrzegało podstawowych zasad czystości, możemy także wyposażyć je w chusteczki antybakteryjne lub specjalny żel do rąk, by uchronić je przed niechcianymi bakteriami i wirusami.
Warunki sanitarne w toaletach
Niestety, toalety w szkołach pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego nauczmy dziecko, by po każdy skorzystaniu z takiej toalety dokładnie umyło ręce.
Akcesoria do eksperymentów szkolnych
Eksperymenty i widowiska edukacyjne są świetną inicjatywą mająca na celu nabywanie wiedzy poprzez bezpośrednie jej doświadczanie. Jednak pamiętajmy, że eksperymenty to nie tylko świetna zabawa ale i spore niebezpieczeństwo. Dziecko w trakcie takiego widowiska powinno zachować właściwy dystans i nie ingerować w to co aktualnie wykonuje nauczyciel prowadzący zajęcia.
Gorące dania i napoje na stołówce
Przerwy obiadowe są krótkie, dzieci często nie nadążają z jedzeniem posiłków, robią to w sposób szybki i niedbały. Przestrzegajmy jednak dziecko, by nie jadło zbyt gorących dań ani nie piło wrzącej herbaty. Prowadzić to może do poparzenia języka i górnych dróg oddechowych. Lepiej niech spóźni się 5 minut na lekcję i wyjaśni nauczycielowi jaki był tego powód, aniżeli przypłaci szybkie jedzenie swoim zdrowiem.