1. Histeria, gdy są osobno
Bliźnięta są przyzwyczajone do tego, że przebywają i rozwijają się razem. Dlatego w sytuacjach, gdy są chwilowo rozdzielone (np. jedno dziecko znajduje się w szpitalu) mogą stać się nie do zniesienia.
2. Porównywanie się
Dzieci z czasem zaczną ze sobą rywalizować i porównywać się. Nie daj się w to wciągnąć! Jedna z dziewczynek może pytać, czy szybciej zjadła albo dokładniej posprzątała - nie stawaj po żadnej stronie. I pamiętaj o tym, by unikać jakichkolwiek porównań, np. "zobacz, Zosia już odrobiła lekcje, a Ty ciągle się bawisz".
Sunny studio @ shutterstock.com
3. Trudności z rozróżnianiem
Wbrew pozorom to nie jest takie proste nawet dla matki bliźniaków! Największy problem stwarzasz sobie, gdy czeszesz i ubierasz dzieci identycznie. Nie ma sensu ich do siebie upodabniać, warto raczej podkreślać subtelne różnice. W końcu to dwie różne osoby.
4. Dwa razy więcej pracy
Nie ma się co oszukiwać, każde kolejne dziecko to dodatkowy "ciężar" związany z wykonywaniem intensywnej pracy. Gdy płaczą oboje, jest głośniej niż w sytuacji posiadania jednego dziecka, często równocześnie domagają się pokarmu lub wyjścia do toalety.
5. Podwójny wydatek
Niestety, posiadanie bliźniaków wiąże się ze sporymi wydatkami. W końcu z reguły planujemy jedno dziecko i na nie jesteśmy przygotowani finansowo - natomiast wiadomość o drugim spada na nas jak grom z jasnego nieba!
6. Wielki wózek
Wbrew pozorom bariery architektoniczne to poważny problem dla rodziców bliźniaków! Nagle okazuje się, że w wiele miejsc nie jesteście się w stanie dostać z powodu zbyt dużego wózka.
Sunny studio @ shutterstock.com