1. Cebula i czosnek
Przechowuj te warzywa w suchych i ciemnych miejscach. Zarówno cebula, jak i czosnek pod wpływem zimna szybko zmiękną, zaczną pleśnieć i brzydko pachnieć. Ząbki czosnku pozostałe po obraniu zjedz w ciągu paru dni.
2. Pomidory
Nigdy nie wkładaj do lodówki pomidorów – zmieniają wtedy smak, strukturę, a nawet barwę skórki. Optymalną temperaturą jest dla nich 10C. Podobnie mają się sprawy z ziemniakami i ogórkami – lepiej trzymać je w ciemnych, suchych miejscach.
pixabay.com
3. Arbuz
Zwykle przechowujemy w lodówce arbuza, aby był bardziej soczysty i orzeźwiający. Najlepiej jednak zjeść go od razu, zanim pod wpływem zimna straci cenne antyoksydanty.
4. Olej
Oleje i inne płynne tłuszcze (poza olejem lnianym) trzymaj w zacienionym, ciepłym miejscu. W temperaturze poniżej 7 stopni mają one tendencję do mętnienia i utraty smaku.
pixabay.com
5. Cytrusy
Pisaliśmy już o warzywach – pora na pomarańcze i cytryny. W lodówce tracą one swój smak i zapach, a także ulegają przebarwieniom. Wkładając do lodówki banany zachowasz ich świeżość i zatrzymasz ich dojrzewanie, ale musisz je wyjąć po maksymalnie 1-2 dniach.
6. Herbata i kawa
Kawa, herbata i inne sypkie produkty nie nadają się do przechowywania w lodówce. Na własne życzenie żegnamy wtedy ich niepowtarzalny smak i aromat.
pixabay.com