Niesprzątanie podłogi
Pozostawienie na drewnianych podłogach kurzu i pyłu, prowadzi do tego, że podczas chodzenia jest on wbijany w parkiet i rysuje jego powierzchnię. By tego uniknąć, zaleca się codzienne sprzątanie podłóg, prowadzące do minimalizowania zjawiska roznoszenia kurzu po podłogach w całym mieszkaniu.
Niewłaściwe końcówki odkurzacza
Odkurzanie jest ważnym elementem ochrony podłogi. Pod warunkiem, że dobrze wybraliśmy szczotkę. Najlepszym wyborem jest tak zwana turbo szczotka, wyposażona w kółka prowadzące, dzięki czemu nie będziemy nią rysować podłogi.
Mycie podłóg
Woda jest największym wrogiem drewnianych podłóg. Wilgoć może wniknąć w włókna drewna, powodując pęcznienie desek, a następnie ich rozwarstwianie. Jeśli drewniane podłogi wymagają umycia, należy to wykonać specjalnymi mopami, które można bardzo dokładnie odsączyć z nadmiaru wody.
Plamy
Rozlane napoje mogą na stałe uszkodzić drewniane podłogi, tworząc na nich zacieki i nieusuwalne plamy. Aby tego uniknąć, wszystkie rozlane płyny należy natychmiast usunąć, wycierając je suchą szmatką, a następnie przecierając to miejsce inną, wilgotną szmatką, aby usunąć ewentualne pozostałości.
Chodzenie w butach
Chodzenie po drewnianych podłogach w tym samym obuwiu, w którym poruszamy się na zewnątrz, to kolejny często popełniany błąd. Karygodne jest również chodzenie po takich podłogach, mając na nogach szpilki. Wówczas każdy krok będzie jak wbijanie gwoździa w podłogę.
Brak dywanu
Dobry dywan lub wykładzina jest pierwszą linią obrony drewnianej podłogi przed uszkodzeniami. Dywany ułatwiają zachowanie czystości, a zarazem poprawiają komfort chodzenia i mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym mieszkania.
Złe środki czyszczące
Znalezienie skutecznego i bezpiecznego środka czyszczącego do podłogi nie jest łatwe. Wymaga bowiem stosowania metody prób i błędów, aby przekonać się czy dany preparat nie powoduje uszkodzeń na danym rodzaju podłogi z drewna.