1. Silne działanie nowotworowe
Właściwości antynowotworowe brokuły zawdzięczają zawartości sulforafanu, czyli silnego przeciwutleniacza, który blokuje powstawanie nowotworowych mutacji DNA oraz ułatwia likwidację komórek tworzącego się nowotworu. Jednak uwaga – aby sulforafan nie tracił swoich właściwości, trzeba umiejętnie przygotować brokuły. Mianowice należy je blanszować w temperaturze 76 stopni C, a nie 86 stopni C jak to jest ogólnie praktykowane. Czyli wstawić na parę na około 3,4 minuty. Warto dodać, że działanie antynowotworowe wzmacnia połączenie brokułów z pomidorami.
2. Łagodzenie objawów autyzmu
Brokuły mają działanie łagodzące objawy autyzmu. Wszystko dzięki wspomnianemu wcześniej sulforafanie, który chroni przed stanem zapalnym wywoływanym przez stres oksydacyjny, charakterystyczny dla osób z autyzmem. Badania wykazują, że pacjenci, którzy do tej pory nie porozumiewali się głosem, mową i gestem stali się bardziej komunikatywni (np. podają drugiej osobie dłoń). Ograniczone zostały też różne, dziwne zachowania występujące u osób chorych na tę chorobę. Niestety nie na wszystkich sulforafan tak działa i warto wziąć to pod uwagę – mimo wszystko warto próbować.
3. Ochrona przed wrzodami
Brokuły oraz kiełki mogą uchronić przed wrzodami żołądka i dwunastnicy. Tu znów pojawia się znany składnik – sulforafan. Niszczy on bakterie, które mogą przyczynić się do rozwoju wrzodów, a także innych różnych zaburzeń, w tym zapalenia błony śluzowej żołądka, zapalenia przełyku, a nawet raka żołądka. Warto wspomnieć również, że brokuły zabijają szczepy bakterii, które stają się z czasem oporne na powszechnie stosowane antybiotyki.
4. Obniżenie ciśnienia
Brokuły są skarbnicą potasu – 100g ugotowanych brokuł zawiera aż 295mg tego pierwiastka. Dzięki potasowi naczynia krwionośne są bardziej drożne, co sprawia że krew krąży swobodniej, przez co w efekcie następuje spadek ciśnienia. Ponadto potas przyspiesza wydalanie sodu z organizmu, co sprzyja obniżeniu poziomu ciśnienia.
5. Mocne stawy
Brokuły wzmacniają stawy i sprawiają, że są bardziej elastyczne. Wszystko dzięki bardzo wysokiej zawartości witaminy C (64,9mg w 100g ugotowanych warzyw), która jest niezbędna do wytwarzania kolagenu, który buduje chrżastkę i poprawia stan tkanki łącznej.
6. Lepszy wzrok
Brokuły zawierają luteinę, zeaksentynę, witaminę B2 i witaminę C – czyli bogactwo substancji, które zabezpieczają przed zaburzeniami wzroku związanymi z wiekiem. Zmniejszają ryzyko wystąpienia takich przypadłości jak np. zwyrodnienie plamki żółtej.
7. Pomoc przy cukrzycy
Brokuły mają bardzo niski indeks glikemiczny IG=15. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto sięgać po niego przy cukrzycy. Brokuły mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego u chorych na cukrzycę, którzy ze względu na wysoki poziom glukozy we krwi są aż pięciokrotnie bardziej narażeni na rozwój tych chorób niż inni. Czemu zawdzięcza takie działanie? Oczywiście tu znów pojawia się sulforafan, który pobudza wytwarzanie enzymu chroniącego naczynia krwionośne i który pozwala im na regenerację. Dodatkowo warto dodać, że brokuły zawierają bardzo dużo chromu, który współdziała z insuliną i zapewnia zachowanie optymalnego poziomu cukru we krwi.
8. Wspomaganie odchudzania
Brokuły nie posiadają żadnych składników spalających dodatkowo tłuszcz czy przyspieszających metabolizm. Jednak w 100g ugotowanych warzyw jest jedynie 35kcal. Dzięki niskiej kaloryczności i dużej zawartości błonnika brokuły bardzo szybko zapełniają żołądek, usuwają złogi z jelit i zapewniają uczucie sytości.