1. Zacznij sprzątanie od tych sprzętów, które wymagają dłuższego odmaczania. Nalej płynu czyszczącego do toalety, posyp sodą oczyszczoną umywalkę, wannę oraz przypalone garnki i dopiero wtedy zajmij się resztą domu.
2. Sprzątaj dom od góry do dołu. Zamykaj każde posprzątane pomieszczenie, tak abyś nie przenosiła sobie brudów z pokoju do pokoju.
3. Zorganizuj szafę/schowek na mniej potrzebne rzeczy, które zalegają po kątach domu, a te, których wcale nie używasz wyrzuć lub oddaj na cele dobroczynne. Przestań się łudzić, że np. nagle zaczniesz korzystać z ubrań, których nie zakładałaś od trzech lat.
4. Do pozbycia się kurzu z szafek użyj ściereczki z mikrofibry. Tego typu ścierka nie wymaga dodatkowych środków, a starcie nią kurzy zajmuje dosłownie parę minut.
Iakov Filimonov @ 123rf.com
5. Do czyszczenia powierzchni skorzystaj z prostych domowych środków tj. soda oczyszczona, woda utleniona, sól kuchenna, ocet. Składniki te znacznie szybciej usuwają zanieczyszczenia, niż drogie i profesjonalne płyny.
6. Staraj się pilnować na bieżąco prania i prasowania i nie zostawiaj sobie tych obowiązków na dzień kiedy planujesz generalne sprzątanie mieszkania. W tygodniu znacznie łatwiej ci będzie znaleźć godzinkę na prasowanie, niż w jeden dzień, kiedy masz na głowie cały dom.
7. Drobne obowiązki zleć innym domownikom. Twoje 12-letnie dziecko czy mąż zalegający na kanapie równie dobrze jak ty pozamiatają podłogę, czy wyniosą śmieci. Nie bierz na siebie wszystkich obowiązków
Katarzyna Białasiewicz @ 123rf.com
8. Kiedy większość rzeczy ogarnęłaś zajmij się sprzętem, który do tej pory się odmaczał. Po takim czasie z łatwością usuniesz wszystkie zanieczyszczenia, niż gdybyś próbowała to robić na świeżo.
9. Mycie podłóg zostaw na sam koniec. Najlepiej jeśli w tym czasie wyślesz męża i dzieciaki na zakupy. Nikt nie będzie ci chodził po tyle co zmytej podłodze, a ty będziesz miała z głowy bieganie do sklepu po jedzenie.