Nie więcej niż 8 godzin pracy!
Okazuje się, że kobieta będąca w ciąży nie może pracować w godzinach nadliczbowych. Jej czas pracy wciągu jednego dnia nie może bowiem przekroczyć ośmiu godzin. Warto wspomnieć także, iż nie ma możliwości, by pracowała ona pry komputerze dłużej niż 4 godziny. Ten zakaz obowiązuje wszystkich bez wyjątku, zatem nawet, gdyby kobieta twierdziła, że czuje się dobrze i może pracować dłużej niż przepisowy czas pracy, nie ma takiej możliwości. Na pracodawcę mogą bowiem zostać nałożone wysokie kary.
Oczywiście pracodawca kobiety w ciąży ani przebywającej na urlopie macierzyńskim zwolnić nie może, wypowiedzenie stosunku pracy jest w takich sytuacjach niemożliwe.
Bezpłatna opieka medyczna
Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż ciężarnej (a potem także kobiecie w czasie po urodzeniu dziecka) przysługuje całkowicie bezpłatna opieka medyczna – nawet w sytuacji, gdy nie jest ona ubezpieczona , czyli ona lub jej pracodawca nie odprowadzają składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają kobiety, które przed ciążą nie pracowały, lecz były zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako bezrobotne. Warto znać swoje prawa – szczególnie wtedy, kiedy jest się odpowiedzialną za siebie i swoje nienarodzone dziecko!