Jakie pieniądze można otrzymać?
Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem (w wysokości 400 złotych) przysługuje tym, w przypadku których dochód na jednego członka rodziny nie przekroczy 754 złote. Ile wynosi? Na dziecko do piątego roku życia 95 złotych, 124 złote przysługuje natomiast na dziecko pomiędzy piątym a osiemnastym rokiem życia, powyżej osiemnastego do dwudziestego czwartego roku życia zaś 135 złotych.
Dodatek z tytułu urodzenia dziecka nadal wynosić ma 1000 złotych. W przypadku, gdy tylko jedno z rodziców wychowuje dziecko samotnie, może liczyć na kwotę 193 złote (lub 273 złote w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności). Na rehabilitację i kształcenie dziecka niepełnosprawnego otrzymać można natomiast 90 złotych (dziecko do piątego roku życia) lub 110 złotych w przypadku starszego.
Rodziny wielodzietne (takie, w których wychowuje się przynajmniej troje dzieci) mogą liczyć na 95 złotych miesięcznie dodatku na każde z nich.
Na dojazd dziecka do szkoły poza miejscem zamieszkania przyznana może zostać kwota 69 złotych, gdy dziecko zamieszka w miejscu nauki – jest to 113 złotych.
Co z kobietami prowadzącymi działalność gospodarczą?
Od 1.01.2018 składki ZUS przedsiębiorcy będą wpłacać na jedno indywidualne konto, w związku z czym nie będą one rozdzielane tak, jak do tej pory. Szacuje się niestety, że może to doprowadzić do sytuacji, kiedy niektórym kobietom odbierze się między innymi zasiłki macierzyńskie, chorobowe czy też opiekuńcze na chore dziecko. Projekt nowelizacji ustawy martwi wiele Polek, bowiem w pierwszej kolejności będą z ich pieniędzy spłacane długi na pokrycie zaległości składek emerytalno – rentowych. Brzmi niepokojąco…