Ciężarna jako pracownik
Okazuje się, że nie ma możliwości, aby kobieta w ciąży pracowała dłużej niż osiem godzin dziennie – nie dla niej są godziny nadliczbowe (nawet jeśli dobrze się czuje i twierdzi, że podoła owemu wyzwaniu). Na pracodawcę mogą być bowiem w tym przypadku nałożone bardzo duże kary, zatem zdecydowanie nie warto takich praktyk stosować.
Kobieta w ciąży może pracować przed komputerem nie dłużej niż 4 godziny dziennie – to także zasada, którą bezapelacyjnie należy wprowadzić w życie.
A co z kobietami, które przed zajściem w ciążę nigdzie nie pracowały? Jeśli były one zarejestrowane jako bezrobotne we właściwym swojemu miejscu zamieszkania Urzędzie Pracy, podlegają one obowiązkowemu ubezpieczeniu.
Warto podkreślić także, że kobiety, które nie są ubezpieczone, nie są pozostawione samym sobie, okazuje się bowiem, że przysługuje im bezpłatna opieka medyczna. Ciężarnej nie można zwolnić (ta zasada dotyczy również okresu, kiedy jest ona na urlopie macierzyńskim).
Sprawy dotyczące zdrowia
Podkreślmy również, iż każdej ciężarnej przysługuje pełne prawo do informacji na temat stanu zdrowia jej i jej nienarodzonego dziecka. Może ona również wybrać szpital, w którym jej pociecha ma przyjść na świat, jej decyzji pozostawia się także to, czy poród ma być rodzinny (w towarzystwie bliskiej osoby) czy też nie. Warto wiedzieć, co przysługuje kobiecie będącej w tym szczególnym stanie!