Znaj swoje prawa
Kodeks pracy bardzo ściśle reguluje, jakie prawa posiada wychowująca dziecko kobieta. Nie może ona na przykład pracować w nadliczbowym wymiarze godzin ani być wysyłane w delegację poza miejsce pracy, jeśli sama nie wyrazi na to zgody.
Ponadto, gdy skończy się urlop macierzyński i kobieta powraca do pracy, pracodawca musi jej zapewnić takie samo (ewentualnie równorzędne) stanowisko. Podkreślmy, że nie może ono być niższe i za niższą stawkę.
Pracownica, która karmi dziecko, musi otrzymać dwie półgodzinne przerwy dziennie, są one jej wliczane do czasu pracy.
A co w przypadku przebywania na urlopie wychowawczym?
Kobieta, która aktualnie przebywa na urlopie wychowawczym, nie może podczas jego trwania zostać zwolniona. W przypadku urlopu wychowawczego jak najbardziej można pracować, jeśli nie koliduje to z czynnościami związanymi z opieką nad dzieckiem. Ponadto istnieje możliwość otrzymania dodatku do zasiłku rodzinnego w przypadku osiągania niewielkich dochodów.
Warto zdawać sobie także sprawę z tego, iż kobieta może dobrowolnie zrezygnować w urlopu wychowawczego i powrócić do pracy, musi jednak na 30 ni przed tym faktem poinformować o swojej decyzji pracodawcę. Trzeba znać swoje prawa i przywileje oraz śledzić ich zmiany, kiedy wychowuje się dziecko – to niezmiernie pomaga w codziennym życiu!