Około pół roku przed planowanym ślubem kościelnym należy udać się do kancelarii świątyni, w której pragniemy zawrzeć związek małżeński. Warto mieć już dokładnie przemyślaną datę i godzinę. Ksiądz udzieli nam wszystkich niezbędnych informacji, a także wskaże, kiedy możecie zgłosić się na nauki przedmałżeńskie.
Następna wizyta w kościele czeka nas około trzech miesięcy przed ślubem. W tym czasie niezbędne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów: świadectwa chrztu oraz bierzmowania, zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Z kompletem dokumentów udajemy się do kancelarii parafialnej w celu sporządzenia protokołu przedślubnego i rozpisania zapowiedzi.
Jeżeli jeden z małżonków jest z innej parafii, musi udać się do swojego kościoła w celu odebrania dokumentu dotyczącego wygłoszenia zapowiedzi. W tym czasie przyszła Młoda Para udaje się także do spowiedzi przedślubnej.
Kolejny raz kancelarię odwiedzamy tydzień przed ślubem. W tym czasie spisujemy akt ślubu. Uwaga: wizyta ta nie może odbyć się bez świadków. Na dzień przed ślubem Młoda Para odbywa drugą spowiedź przedślubną, zaś w dzień uroczystości dostarczyć do kancelarii parafialnej zaświadczenie o odbytych spowiedziach przedślubnych i obrączki.
Zależnie od parafii, w jakiej bierzemy ślub mogą pojawić się inne obowiązki. Zazwyczaj w kwestii spraw organizacyjnych dużą pomocą okazują się świadkowie, którzy załatwiają za nas większość spraw kościelnych.