Ślub kościelny w białej sukni z długim welonem, to dla wielu dziewczyn spełnienie najskrytszych marzeń. Często bywa tak, że formalności i cała biurokracja, która towarzyszy temu wydarzeniu spędza sen z powiek. Niniejszy artykuł ma na celu rozwianie dylematów trapiących przyszłych małżonków.
rido @ 123rf.com
Około pół roku przed planowanym ślubem kościelnym należy udać się do kancelarii świątyni, w której pragniemy zawrzeć związek małżeński. Warto mieć już dokładnie przemyślaną datę i godzinę. Ksiądz udzieli nam wszystkich niezbędnych informacji, a także wskaże, kiedy możecie zgłosić się na nauki przedmałżeńskie.
Następna wizyta w kościele czeka nas około trzech miesięcy przed ślubem. W tym czasie niezbędne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów: świadectwa chrztu oraz bierzmowania, zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Z kompletem dokumentów udajemy się do kancelarii parafialnej w celu sporządzenia protokołu przedślubnego i rozpisania zapowiedzi.
Jeżeli jeden z małżonków jest z innej parafii, musi udać się do swojego kościoła w celu odebrania dokumentu dotyczącego wygłoszenia zapowiedzi. W tym czasie przyszła Młoda Para udaje się także do spowiedzi przedślubnej.
Kolejny raz kancelarię odwiedzamy tydzień przed ślubem. W tym czasie spisujemy akt ślubu. Uwaga: wizyta ta nie może odbyć się bez świadków. Na dzień przed ślubem Młoda Para odbywa drugą spowiedź przedślubną, zaś w dzień uroczystości dostarczyć do kancelarii parafialnej zaświadczenie o odbytych spowiedziach przedślubnych i obrączki.
Zależnie od parafii, w jakiej bierzemy ślub mogą pojawić się inne obowiązki. Zazwyczaj w kwestii spraw organizacyjnych dużą pomocą okazują się świadkowie, którzy załatwiają za nas większość spraw kościelnych.
Powiązane artykuły
-
5 rzeczy, o których należy pamiętać przed ślubem. Nie odkładaj ich na ostatnią chwilę!
Ślub i następujące po nim wesele, to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Jest to kolejny etap wspólnego związku, w którym zakładamy naszą własną rodzinę. O czym należy jednak pamiętać, aby ta uroczystość była wymarzona i idealna? Prezentujemy kilka najważniejszych wskazówek, o których należy pamiętać już na samym początku planowania uroczystości.
-
Dekoracja sali weselnej - kilka praktycznych porad
Jeśli marzysz o idealnym nastroju podczas wesela, możesz sama pokusić się o wykonanie dekoracji sali weselnej. Wiele darmowych dekoracji proponowanych przez właścicieli lokali, w których odbywają się wesela, nie wygląda zbyt dobrze. Zdecydowanie nie warto zdawać się na łut szczęścia i wziąć sprawy w swoje ręce.
-
Jak dobrze zorganizować ślub i nie zwariować?
Jak powszechnie wiadomo, organizacja ślubu trwa długo i wiąże się niejednokrotnie z dużym i silnym stresem. Mogą go powodować różne sytuacje od problemu z doborem odpowiedniej kolorystyki po niedostarczenie przez podwykonawcę dekoracji na czas. Przyczyn stresu może być wiele, sytuację dodatkowo komplikuje natłok wielu różnych spraw i uciekający czas. Co robić, by nie zwariować?
-
7 najgorszych miejsc na ślub. Czy wyobrażasz sobie, żeby wziąć tam ślub?
Czy słyszałaś o tym, że można wziąć ślub na plaży nudystów? Czy wyobrażasz sobie wziąć ślub w którymś z poniższych miejsc?
Kamila
7 najgorszych miejsc na ślub. Czy wyobrażasz sobie, żeby wziąć tam ślub? 2017-03-12 08:25:36 2017-02-28 08:05:07