Jaka jest rola wody w organizmie człowieka?
Człowiek nie potrafi magazynować dużej ilości wody, dlatego musi być ona stale dostarczana, aby nie doprowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia. Bez niej organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował, dlatego warto pamiętać o spożywaniu optymalnej ilości płynów, czyli minimum 1,5-2 l każdego dnia. Zapotrzebowanie na wodę zmienia się w zależności od stanu zdrowia, warunków atmosferycznych i trybu życia. Ilość przyjmowanych płynów wzrasta w szczególności w upalne dni, w czasie, gdy przebywamy w pomieszczeniach o suchym powietrzu lub podejmujemy wzmożoną aktywność fizyczną. Ponadto wskazaniem do częstszego picia wody mogą być również stany chorobowe grożące jej nadmierną utrata z organizmu.
Deficyt płynów może doprowadzić do zawrotów głowy, senności, braku utrzymania koncentracji, problemów z koordynacją ruchową czy pogorszenia sprawności intelektualnej. Woda umożliwia usuwanie toksyn z organizmu, bierze udział w transporcie składników odżywczych i tlenu, odpowiada za regulację temperatury ciała i ciśnienia krwi, umożliwia prawidłową pracę nerek, a także nawilża i regeneruje skórę. To tylko niektóre z funkcji, jakie pełni – bez niej organizm nie będzie mógł prawidłowo funkcjonować.
Prawidłowy sposób nawadniania
Ilość wypijanej wody jest uzależniona od wielu czynników. Jej zapotrzebowanie wzrasta wraz z wiekiem. Ponadto zaleca się, aby kobiety w ciąży i karmiące piersią mamy zwiększyły ilość wypijanej wody od 300 do 700 ml. Warto pamiętać, że woda zawarta jest również w pożywieniu, a codzienna dieta wyznacza optymalną ilość spożywanych płynów – dotyczy to w szczególności osób, które przyswajają duże ilości białka, spożywają mało węglowodanów, piją duże ilości kawy i herbaty, mające działanie odwadniające.
Ponadto im wyższa kaloryczność codziennej diety, tym zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Warto pamiętać, że ważne jest nie tylko dbanie o dostateczną ilość spożywanych płynów, ale również sposób picia. Aby skutecznie nawodnić organizm należy rozłożyć picie wody w czasie. Przyjmowanie zbyt dużej ilości płynów na raz może spowodować obciążenie nerek. Lepiej pić wodę regularnie małymi łykami – od razu po przebudzeniu, pomiędzy posiłkami oraz przed snem.
Jaka woda jest najzdrowsza dla organizmu?
Półki sklepowe uginają się pod ciężarem wód. Jednak jaka jest najlepsza woda mineralna? Skład powinien zaspokajać zapotrzebowanie naszego organizmu na mikro i makroelementy. Najczęściej możemy spotkać wody niskozmineralizowane (do 500 mg/l składników mineralnych), wody średniozmineralizowane (500-1500 mg/l) oraz wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l). Wody niskozmineralizowane posiadają najmniej składników mineralnych, dlatego nie mają aż tak korzystnego działania na organizm, jak inne rodzaje. Jednak mogą spożywać je wszyscy, bez względu na stan zdrowia. Inaczej bywa w przypadku wód wysokozmineralizowanych o dużej zawartości sodu, które nie są przeznaczone dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób z nadciśnieniem tętniczym. Jednak mogą okazać się dobrym wyborem dla osób aktywnych fizycznie w okresie wzmożonej aktywności oraz osób z niedoborami składników pokarmowych (np. wapnia czy potasu).
Optymalnym wyborem, jeśli chodzi o wody mineralne do codziennego spożywania mogą okazać się wody średniozmineralizowane, po które możemy sięgać codziennie ze względu na ilość składników mineralnych. Należy do nich miedzy innymi Nałęczowianka, która zawiera kompozycję 7 minerałów. Naturalna woda mineralna zawiera głównie wapń, magnez, potas, wodorowęglany, sód, fluorki i chlorki, o pozytywnym wpływie na organizm. O tym, jakie pierwiastki dostarczymy za pomocą wybranego produktu do organizmu, poinformuje nas etykieta. Tam również znajdziemy informacje na temat tego, gdzie wybrana przez nas woda mineralna jest wydobywana.