TYLKO MIEJSCA DOZWOLONE
Kąpać powinniśmy się jedynie na kąpieliskach do tego celu wyznaczonych. Jeżeli jest wyraźny zakaz kąpania nie powinniśmy nawet myśleć o jego łamaniu. Często również na kąpieliskach legalnych znajdziemy informacje o tym jakie zagrożenia są w wodzie. Może to być chociażby wir wodny, wodorosty czy też pobliskie falochrony w miejscowościach nadmorskich. Warto wybierać przede wszystkim te kąpieliska, które są strzeżone. Obecność zawodowego ratownika na pewno jest wskazana.
ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA
Nigdy nie pływaj z niczym w ustach. To może być niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku dzieci. Poproś dziecko o wyjęcie z ust nawet gumy do żucia przed wejściem do wody.
Alexey Poprotsky @ 123rf.com
Pływając z dziećmi wybierz odpowiednią temperaturę. Optymalna to około 22-25 stopni, ale już powyżej 15 stopni będzie to dla dzieci jak również dla Ciebie bezpieczne.
Nigdy nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu, środków odurzających w tym leków psychotropowych i innych, które zaburzają koncentrację. Zmysł koncentracji, który zostaje w ten sposób zaburzony może sprowadzić na nas wiele niebezpieczeństw w wodzie.
Nie wskakuj do wody, zwłaszcza gdy różnica temperatur między powietrzem, a wodą jest dość duża. Zaleca się stopniowe schładzanie ciała do temperatury wody. Nagły szok termiczny może obkurczyć nasze naczynia krwionośne i spowodować nawet zatrzymanie akcji serca.
Najważniejszą regułą jest oczywiście kompletny zakaz skoków do wody w miejscach do tego nie przeznaczonych i nam nieznanych. Nie wiemy jak głęboko jest faktycznie, a nasze oczy mogą w tym względzie nas oszukiwać. Nie znając również struktury dna ryzykujemy poważne uderzenie i w konsekwencji nawet trwałe kalectwo. Zakażmy kategorycznie dzieciom również skakania do wody.
Dmitry Rukhlenko @ 123rf.com