1. Skarbnica witamin
Świeża rzeżucha zawiera masę witamin, takich jak witaminę A oraz K, które są rozpuszczalne w tłuszczach, oraz witaminy rozpuszczalne w wodzie - C, PP, B2, B6 oraz B9 (kwas foliowy). Ze względu na tak dużą ilość kwasu foliowego oraz witamin polecana jest kobietom w ciąży oraz dzieciom.
2. Bomba składników mineralnych
Poza witaminami rzeżucha posiada dużą dawkę wapnia, żelaza, magnezu, jodu, potasu, manganu i miedzi. Z racji dużej dawki żelaza polecana jest nie tylko kobietom w ciąży ale także osobom z anemią oraz kobietom cierpiącym na bardzo obfite miesiączki. Wapń poleca się osobom starszym i cierpiącym na osteoporozę. Rzeżucha jest także świetną alternatywą dla wegetarian, którzy szukają zamiennika białka za mięso. Duża dawka jodu i potasu wpływa korzystnie na tarczycę oraz chorobę Hashimoto.
3. Pomoc do walki z cukrzycą
"Zielona trawa" polecana jest osobom zmagającym się z cukrzycą, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Dzięki swoim właściwością wspomaga prace trzustki, która może być osłabiona przy cukrzycy.
4. Medycyna ludowa
Leczniczą moc rzeżuchy odkryła już medycyna ludowa.Skiełkowaną roślinę używano jako środka na pasożyty jelit i owrzodzenie skóry. Dezynfekującą moc tej rośliny do jamy ustnej. Pobudzano również nią trawienie i apetyt.
5. Działanie moczopędne
Rzeżucha ma działanie moczopędne, poleca jest z tego powodu osobom, które cierpią na schorzenia nerek. Należy jednak pamiętać, że nadmiar spożycia rzeżuchy w diecie grozi zapaleniem pęcherza! Kilka porcji w wielkości małej łyżeczki od herbaty w zupełności wystarczy w ciągu jednego dnia.
6. Siarka na piękne włosy, skórę i paznokcie
Siarka sprawia, że krew nasycona tym pierwiastkiem pobudza skórę oraz cebulki włosowe do wzmożonej produkcji. Właściwości rzeżuchy nie tylko pobudzają porost włosów ale także chronią przed wypadaniem, wysuszaniem oraz łamaniem się włosów. Sok z rzeżuchy polecany jest do płukanek na włosy oraz wcieranie w skórę głowy. Natomiast przemywanie twarzy sokiem z rzeżuchy rozjaśnia piegi, plamy oraz przebarwienia na skórze.
7. Oczyszczanie krwi
Dzięki działaniu oczyszczającemu uważa się, że rzeżucha pomaga w walce z trądzikiem, łojotokiem oraz innymi problemami dermatologicznymi.
Jak stosować rzeżuchę? Można ją dodać do wszystkiego. Można dodawać ją do chleba, jeśli ktoś piecze, można dodawać do sałatek lub kanapek. Świetnie będzie również smakowała do surówek, sosów oraz zup warzywnych. Zamiast szczypiorku można ją również użyć do twarożku lub jogurtu, a nawet masła. Wiele możliwości i jeszcze więcej właściwości, o których warto pamiętać przez cały rok a nie tylko w czasie świąt.