1. Nie jesteś asertywna
Tak bardzo boisz się konfliktu, że zamiast wyrażać własne zdanie ciągle przytakujesz partnerowi? Wciąż idziesz na ustępstwa i kompromisy? Nie potrafisz sobie nawet wyobrazić, że miałabyś bronić swoje zdanie? Świadczy to o braku szacunku do samej siebie i panicznym lęku przed tym, że konflikt może Was poróżnić na tyle, że się rozejdziecie.
2. Bardzo zaniżona samoocena
Wydaje Ci się, że to cud, że Twój partner zechciał kogoś takiego jak Ty? Odnosisz wrażenie, że we wszystkim jest lepszy? Lepiej radzi sobie w pracy, ma znacznie więcej zdolności i talentów? Niestety, taka postawa, wynikająca z poczucia niższości, jest niebezpieczna dla związku. Partner może to zacząć wykorzystywać przeciwko Tobie, a w dodatku sam zacząć wchodzić w poczucie własnej wyjątkowości.
3. Tak naprawdę nie chcesz z nim być
W rzeczywistości czujesz, że to nie jest zdrowa relacja oparta na miłości, ale nie potrafisz się do tego przyznać? Tkwisz w tym związku mimo bólu?
Sergiu Birca @ shutterstock.com
4. Wciąż go usprawiedliwiasz
Z powodu niskiego poczucia własnej wartości nie wiesz, na ile możesz pozwalać drugiej osobie, a kiedy to staje się już nie fair. W związku z tym tłumaczysz wszystkie jego błędy i przewinienia, co jakiś czas obarczając winą jedynie samą siebie...
5. On jest dla Ciebie ważniejszy niż Ty sama
Nie chodzi tutaj o egocentryzm i o to, że masz być zakochana jedynie w czubku swojego nosa. Jeżeli jednak wszystko robisz dla niego, nawet mimo wyraźnej niechęci i oporów, mimo niezgodności z Twoim systemem wartości - to coś tu nie jest tak. Zwłaszcza, że człowiek w sposób naturalny zaczyna to wykorzystywać, wciąż pragnąc więcej i więcej.
Jeśli zauważasz u siebie tego rodzaju symptomy "kochania za bardzo", koniecznie udaj się do psychologa. To konsekwencja zranień, prawdopodobnie z okresu wczesnego dzieciństwa. Można to przepracować i nauczyć się kochać w sposób zdrowy.
KieferPix @ shutterstock.com