Ten problem został już dość dobrze rozpracowany przez psychologów. Dotyczy on głównie osób, które nie doświadczyły wystarczającej ilości miłości w dzieciństwie. W związku z tym, że takie kobiety nie mają wzorca - nie wiedzą, jak budować zdrową, opartą na miłości relację miłosną. Sprawdź, czy nie jesteś jedną z tych, które kochają za bardzo i są uzależnione od miłości.
Sivilla @ shutterstock.com
1. Nie jesteś asertywna
Tak bardzo boisz się konfliktu, że zamiast wyrażać własne zdanie ciągle przytakujesz partnerowi? Wciąż idziesz na ustępstwa i kompromisy? Nie potrafisz sobie nawet wyobrazić, że miałabyś bronić swoje zdanie? Świadczy to o braku szacunku do samej siebie i panicznym lęku przed tym, że konflikt może Was poróżnić na tyle, że się rozejdziecie.
2. Bardzo zaniżona samoocena
Wydaje Ci się, że to cud, że Twój partner zechciał kogoś takiego jak Ty? Odnosisz wrażenie, że we wszystkim jest lepszy? Lepiej radzi sobie w pracy, ma znacznie więcej zdolności i talentów? Niestety, taka postawa, wynikająca z poczucia niższości, jest niebezpieczna dla związku. Partner może to zacząć wykorzystywać przeciwko Tobie, a w dodatku sam zacząć wchodzić w poczucie własnej wyjątkowości.
3. Tak naprawdę nie chcesz z nim być
W rzeczywistości czujesz, że to nie jest zdrowa relacja oparta na miłości, ale nie potrafisz się do tego przyznać? Tkwisz w tym związku mimo bólu?
Sergiu Birca @ shutterstock.com
4. Wciąż go usprawiedliwiasz
Z powodu niskiego poczucia własnej wartości nie wiesz, na ile możesz pozwalać drugiej osobie, a kiedy to staje się już nie fair. W związku z tym tłumaczysz wszystkie jego błędy i przewinienia, co jakiś czas obarczając winą jedynie samą siebie...
5. On jest dla Ciebie ważniejszy niż Ty sama
Nie chodzi tutaj o egocentryzm i o to, że masz być zakochana jedynie w czubku swojego nosa. Jeżeli jednak wszystko robisz dla niego, nawet mimo wyraźnej niechęci i oporów, mimo niezgodności z Twoim systemem wartości - to coś tu nie jest tak. Zwłaszcza, że człowiek w sposób naturalny zaczyna to wykorzystywać, wciąż pragnąc więcej i więcej.
Jeśli zauważasz u siebie tego rodzaju symptomy "kochania za bardzo", koniecznie udaj się do psychologa. To konsekwencja zranień, prawdopodobnie z okresu wczesnego dzieciństwa. Można to przepracować i nauczyć się kochać w sposób zdrowy.
KieferPix @ shutterstock.com
Powiązane artykuły
-
Co zrobić, by związek okazał się udany? Kilka praktycznych porad.
Udany związek to marzenie każdej pary. Brak konfliktów, wspólne zrozumienie się, perspektywy na małżeństwo i szczęśliwą rodzinę. Aby osiągnąć ten idealny stan, wystarczy pamiętać o kilku rzeczach, które wpłyną pozytywnie na wspólną relację w związku i szczęście obojga partnerów.
-
7 mitów na temat miłości, które z łatwościa można obalić
Każdego roku Helen Fisher – amerykańska uczona, psycholog, prowadzi kompleksowe badania postawy singli "wobec miłości i seksu”, badając ponad 5000 Amerykanów. Pytania przeprowadza na reprezentatywnej próbie ludzi, składających się z osób czarnych, białych, Azjatów i Latynosów, młodych i starszych, gejów, lesbijek" – stwierdza Fisher Dane pokazują wiele mitów na temat miłości, randek czy płci. Oto 7 największych mitów na temat miłości, które z łatwością można obalić! Poznaj je!
-
5 sposobów, dzięki którym oczarujesz go na pierwszej randce
Przed tobą pierwsza randka z facetem twoich marzeń, a ty nie masz pojęcia jak sprawić, żebyś zapadła mu w pamięci na długo. Mamy dla ciebie kilka porad, dzięki którym twój królewicz nie oderwie od ciebie wzroku przez całą noc.
-
Podstawy udanego związku. O czym każda para musi pamiętać?
Nie ma związku idealnego - każdy z nas jest inny, ma nietypowy charakter i różne wymagania. Można jednak stworzyć zdrową relację z partnerem, która okaże się sekretem udanego związku, o solidnych fundamentach trzymających się do końca życia.
Kamila
Podstawy udanego związku. O czym każda para musi pamiętać? 2016-06-21 08:52:50 2016-05-09 09:21:06