Potrzebujesz roweru, który będzie służył w mieście i na turystycznych trasach rowerowych? Jeździsz z bagażem lub z przyczepką dla dzieci? Najlepszym jednośladem, jaki możesz wybrać, jest rower trekkingowy. Zapewni Ci wygodną jazdę i będzie przysłowiowym wołem pociągowym.
Jak zbudowany jest damski rower trekkingowy?
Zacznijmy od ramy - damskie modele mają obniżoną górną rurę, aby nam, kobietom wygodniej było wsiadać i zsiadać z roweru. To zaleta, bo w mieście możesz na nim jeździć jak na holenderce - w sukience. Pozycja do jazdy jest podobna jak w rowerze miejskim - siedzisz wyprostowana. Taka geometria ramy ułatwia pokonywanie dużych dystansów bez nadmiernego obciążania kręgosłupa.
Naturalnie nie komfort jest najważniejszy a wydajność sprzętu. Rower trekkingowy powinien mieć solidny napęd i taką liczbę przełożeń, abyś miała pod ręką odpowiedni bieg, by się rozpędzić lub wjechać bez wysiłku na wzniesienie. Zwykle rower trekkingowy ma ponad 20 biegów, więc jest w czym wybierać.
Dla rowerów trekkingowych charakterystyczne są duże koła - te rowery przeznaczone są do pokonywania dużych odległości po trasach utwardzonych. Ważne, jest, by dobrać rozmiar takiego roweru do wzrostu, a konkretnie długości nóg. Opony są wąskie, podobnie jak w rowerach miejskich, ale często wyposażone w opony semi slick - czyli prawie gładkie w centralnej części i bieżnikowane po bokach. Takie ogumienie pozwala zachować stabilność boczną i bezpiecznie zjechać z asfaltu na leśne ścieżki.
W zależności od modelu rowery trekkingowe wyposaża się w hamulce tarczowe lub V-brake. Wybór tarcza będzie wiązał się z wyższą ceną jednośladu. Jeśli jeździsz dużo i w każdą pogodę, warto zainwestować w hamulce tarczowe hydrauliczne. Zapewniają precyzyjną kontrolę prędkości i reaguje zawsze tak samo - bez względu na jakość nawierzchni i warunki pogodowe.
Dokąd można pojechać na rowerze trekkingowym?
Rower trekkingowy nie jest jednośladem, na którym możesz jeździć tylko po asfalcie. Naturalnie na nawierzchni utwardzonej będziesz przemieszczać się szybko. Jeśli zechcesz wybrać się do lasu lub na rekreacyjną wycieczkę polnymi drogami - rower trekkingowy Cię nie zawiedzie.
Tego typu jednoślady budowane są z myślą o rodzicach ciągnących za sobą przyczepy z maluchami lub turystach objuczonych bagażem. Dlatego zwykle są to mocne konstrukcje wyposażone dodatkowo we wszystko, czego w takich sytuacjach potrzebujesz. Bez kłopotu przymocujesz fotelik dla dziecka, sakwy rowerowe czy dodatkowy bagażnik z przodu.
Podsumowując na rowerze trekkingowym możesz jeździć na co dzień do pracy w mieście. Wyjedziesz na nim na rodzinną wycieczkę lub zawieziesz malucha do przedszkola. Jeśli zapragniesz zwiedzać Polskę lub Europę z pozycji siodełka to właśnie trekkingowe będzie najwygodniejsze.
Konstrukcje rowerów trekkingowych zostały pomyślane w taki sposób, aby można było na nich pokonywać naprawdę duże dystanse ze sporym obciążeniem. Chodziło o to, aby uprawianie turystyki rowerowej było przyjemne i wygodne. Udało się, bo coraz więcej osób uprawia tę formę aktywności.
Solidny damski rower trekkingowy za 3000 zł
Jedną z największych zalet rowerów trekkingowych jest to, że po jego odebraniu ze sklepu możesz natychmiast wyruszać na wyprawę. Rowery trekkingowe wyposażone są w oświetlenie, błotniki, osłony łańcucha i bagażnik. Często również w standardzie mają linki do przytroczenia bagażu. Dodatkowo w ramie znajdują otwory montażowe do dodatkowych bagażników i mocowania bidonu.
Ile taki w pełni wyposażony rower może kosztować? Jeśli ktoś powiedział Ci, że za dobry rower trekkingowy musisz zapłacić 5, 8 czy 10 tysięcy złotych to mówiąc kolokwialnie - plecie farmazony. Poszukując dobrego roweru warto sprawdzić co mają do zaoferowania polscy producenci.
Ciekawą ofertę rowerów dla całej rodziny znaleźliśmy u jednego z nowych graczy na naszym rynku rowerowym Tabou - producenta rowerów trekkingowych, które są dobrze wyposażone i mają bardzo rozsądne ceny. Marka od kilku lat buduje swój wizerunek i szczere mówiąc doskonale radzi się w konkurencji z największymi. Dlaczego warto sprawdzić ich ofertę? To proste - oferują solidne rowery w uczciwych cenach.
Damska linia rowerów trekkingowych - Tabou Kinetic budowana jest na ramach z hydroformowanego aluminium. Jest to lekki stop i dużej wytrzymałości na przeciążenia. Tak dużej, że producent daje na nie dożywotnią gwarancję. Wyposażenie rowerów z tej linii jest bardzo zróżnicowane. Daje nam to możliwość dopasowania jednośladu do potrzeb i budżetu. Do wyboru jest obecnie sześć wersji wyposażenia w cenach od ok. 1700 zł do ok. 3300 zł.
Modele Kinetic 1.0 i 2.0 polecamy dla osób, które korzystają z roweru główni w mieście i uprawiają czysto rekreacyjną jazdę. Naturalnie nie oznacza to, że są to rowery słabsze - po prostu wyposażone są w hamulce V-brake, które lepiej sprawdzają się w mieście i mają 18 biegów, podczas gdy wyższe modele mają ich już 27.
Wybór modeli droższych, wyposażonych w hamulce tarczowe i większą liczbę przełożeń polecamy turystkom. Tabou Kinetic 4.0W i 5.0W to prawdziwe konie pociągowe. Ich wybór powinni również przemyśleć rodzice przewożący maluchy przyczepach rowerowych. Konfiguracja tych jednośladów zapewni większą moc i bezpieczniejszą jazdę. Kluczowe są tu hamulce tarczowe hydrauliczne, które zapewniają większą siłę hamowania, a ta jest potrzebna, gdy rower jest dodatkowo obciążony.
Jesteśmy kobietami, więc nie możemy pominąć estetyki sprzętu. Roweru Tabou wyróżniają się w tym zakresie. Mają oryginalne malowanie ramy, ale nie w stylu rowerów miejskich. Znajdziesz tu biele, szarości i turkusy - żadnego różu czy mięty. Damski rower trekkingowy to sprzęt, który zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, bo jest niezawodny i bardzo uniwersalny. A jeśli za rower wyposażony markowym osprzętem możesz zapłacić rozsądną cenę, to już mamy pełnię szczęścia.