Jak wygląda badanie gęstości kości?
Pomiar gęstości minerałów tkanki kostnej zwykle następuje na podstawie dokładnej analizy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, kości udowej, przedramienia lub pięty. W tym celu wykorzystywane jest zjawisko pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez tkanki (absorpcjometria) lub tłumienia przez nie ultradźwięków.
Densytometria jest niezwykle prostym i szybkim badaniem trwającym zwykle kilka minut. Jest całkowicie bezbolesna i w pełni bezpieczna, a także nie wymaga od pacjenta jakiegoś szczególnego przygotowania. Densytometria jest przeprowadzana zazwyczaj w pozycji leżącej. Osoba wykonująca badanie przesuwa ramię urządzenia tuż nad analizowanym fragmentem ciała i równocześnie na ekranie komputera pojawia się dokładny obraz kości wraz z pomiarem gęstości jej tkanki. Takiemu badaniu może poddać się każdy bez względu na płeć czy też wiek. Jedynym przeciwwskazaniem jest tutaj ciąża, ze względu na promieniowanie, które może zagrozić dziecku.
Kto powinien się poddać takiemu badaniu?
- osoby powyżej 45. roku życia bez względu na płeć oraz stan zdrowia,
- kobiety, które są rodzinnie obciążone skłonnością do osteoporozy,
- osoby z długotrwałym ograniczeniem podaży wapnia (nietolerancja mleka lub alergie), a także osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu i kawy,
- osoby, u których występują skłonności do częstych złamań – nawet przy niewielkich urazach,
- osoby cierpiące na choroby endokrynologiczne, reumatologiczne oraz choroby nerek.