Gdy nie możemy zajść w ciąże - możliwe przyczyny i ich rozwiązanie
Wiele par marzy o tym, by zostać rodzicami. Niestety jak na ironię nie każdej parze jest to dane i czasami niestety mimo wielu starań zajście w ciążę stanowi niezmiernie duży problem. W takim wypadku warto przede wszystkim udać się do lekarza. Jeżeli staracie się o dziecko dłuższy czas i nie przynosi to skutku pora na rozmowę ze specjalistą, a być może nawet z kilkoma specjalistami.
Kamila -
Alexander Raths @ 123rf.com
MOŻLIWE PRZYCZYNY
Przyczyn może być naprawdę niezwykle wiele. Naturalnie pierwsza myśl prowadzi do tej najprostszej czyli niepłodności u naszego partnera. W rzeczy samej to często przyczyna, ale nie jedyna. W pierwszym kroku więc to partner powinien udać się na badanie nasienia, które jednoznacznie wskaże na możliwość takiego problemu po jego stronie.
Damski problem z płodnością również bywa coraz częściej przyczyną występowania problemu z zajściem. W tej sytuacji oczywiście szansa na powodzenie w staraniu się o dziecku staje się coraz mniejsza wraz z postępującym wiekiem kobiety. Ten oczywisty fakt czasami bywa pomijany przez osoby optymistycznie patrzące na swoje ciało i organizm, liczące na to, że „zdążą”.
Także problem z hormonem prolaktyny będzie mógł wywoływać bezpłodność po damskiej stronie. Poziom hormonu zostanie oznaczony na specjalistycznym badaniu, a lekarz endokrynolog zapisze solidne leki i po problemie. To jeden z mniejszych choć stosunkowo często występujących problemów.
martinak @ 123rf.com
Jednymi z częściej występujących problemów z płodnością są te spowodowane stanami zapalnymi jak również infekcjami. Te z kolei mogą się przydarzyć zarówno mężczyźnie jak i kobiecie. W takiej sytuacji nie mamy się czemu dziwić, że nie możemy zajść w ciąże. W przypadku przeciągającego się dość długo stanu zapalenia możemy liczyć się również z trwałą niepłodnością, a więc jeżeli taki stan u nas występuje należy go jak najszybciej zaleczyć.
Niezależnie od przyczyny zaburzeń płodności w każdym związkuproblem ten stanowi sporyproblem i wyzwanie dla obojga partnerów. Trzeba będzie wielu starań, by w końcu zajść w ciążę, ale będzie to również czas, w którym oboje będziecie mogli się wykazać sporą odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale również za partnera jak i przyszłego potomka.
Wavebreak Media Ltd @ 123rf.com
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty.
Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów należy bezwzględnie skonsultować się z fachowcem!
Macierzyństwo dla wielu z nas jest powołaniem i kwestią, która w życiu nas napędza i niejednokrotnie nadaje naszemu życiu sens. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie tak po prostu zajść w ciążę, a czasami mamy z tym niezwykle wiele problemu. Powodów takiej sytuacji jest bardzo wiele, ale w żadnym wypadku nie powinniśmy się poddawać, bowiem dążenie do macierzyństwa jest dla nas jako ludzi jednym z ważniejszych celów w życiu.
Problemy z płodnością powoli przestają być tematem tabu. Już nie tylko lekarze, ale także demografowie zaczynają bić na alarm - coraz więcej par nie może mieć dzieci, a co trzecia kobieta ma rozregulowany cykl miesiączkowy bądź dochodzi do cykli bezowulacyjnych. Pierwsze problemy zaczynają się już w wieku nastoletnim, jednak prawie nikt nie myśli wtedy, że to wszystko może mieć wpływ na płodność w przyszłości.
Ciąża jest okresem niezmiernie pięknym, na który wielu z nas jako pary czeka, ale niestety również okres ten wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością z naszej strony. Będziemy bowiem odpowiedzialni tak za nasze własne zdrowie, jak również za zdrowie naszego dziecka. W przypadku matki to niemalże synonimy. W tym czasie więc trzeba zadbać także o siebie samą, bowiem dziecko żyje poniekąd na nasz koszt przez tych 9 miesięcy. Oto kilka przydatnych wskazówek dla wszystkich przyszłych mam.
Są dzieci, dla których sama myśl o wyjściu do przedszkola jest niezmiernie miła i dzieciaki te niezwykle chętnie wybierają się na co dzień do przedszkola. Dzieci uwielbiają to miejsce za klimat, możliwość wspólnej zabawy i przede wszystkim obcowania ze swoimi rówieśnikami. Czasami jednak dzieci nie są zbyt chętne do tego, by przedszkole wizytować. Zapierają się one rękami i nogami i bronią przed tym miejscem zupełnie jakby działa się im na miejscu jakaś krzywda. To niestety również częsta reakcja, która na wyrost pokazuje często niesamowitą niechęć malucha do przedszkola.