1. Przede wszystkim należy bardzo dbać o higienę dłoni i stóp oraz regularnie, starannie obcinać paznokcie.
2. Należy też dokładnie osuszać dłonie i paznokcie po każdym kontakcie z wodą – nie omijając przestrzeni między palcami.
3. Wskazane jest też stosowanie zasypki do stóp. Nasze obuwie i skarpetki powinny być dobrze dopasowane a przy tym przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów.
4. W miejscach publicznych, takich jak pływalnia, sauna, szatnie itp. – zawsze zakładajmy klapki. I nigdy nie korzystajmy z cudzych ręczników, obuwia, bielizny.
Olga Ekaterincheva @ 123rf.com
Grzybica może pojawić się także na paznokciach. Niestety, pierwsze objawy łatwo przegapić. Zwróćmy więc uwagę, gdy zauważymy, że nasz paznokieć matowieje, złuszcza się, przybiera barwę mleczno-żółtą, brązowo-żółtą, brązowo-zieloną barwę, pęka, kruszy się, nagle staje się łamliwy, zdeformowany, a na płytce paznokcia pojawiają się żółtawe lub białe linie czy pasma – najpierw na brzegach, potem na całej powierzchni.
Jeśli już wiemy, że mamy do czynienia z grzybicą, sięgnijmy po leki doustne. Pomogą też lakiery plastry, i sztyfty antygrzybiczne (aplikując lakier i sztyft nie tylko na zakażony paznokieć, ale i na sąsiadujące, a najlepiej wszystkie).
Sukcesywnie obcinajmy zarażony paznokieć i polerujmy go oraz... Uzbrójmy się w cierpliwość, bo leczenie grzybicy trwać może kilka czy kilkanaście tygodni.
Dmytro Titov @ 123rf.com