Koszt zawarcia małżeństwa w pewnym stopniu zależny jest od stanu cywilnego Młodej Pary. Najmniej zapłacimy jeżeli Panna Młoda jest panną, zaś Pan Młody kawalerem i pochodzą z jednego miasta. W tym przypadku opłata jest stała i wynosi około 84 złotych (opłata skarbowa). Jeżeli jedna osoba z pary pochodzi z innego miasta niezbędny jest odpis jej aktu urodzenia – koszt takiego dokumentu, to 22 zł od osoby. Podobnie jest, jeśli jedno z pary jest wdowcem/wdową lub rozwodnikiem/rozwódką. Wtedy też musi ona przedłożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego dokumenty stwierdzające brak przeciwskazań do zawarcia związku np. akt zgonu małżonka lub prawomocny wyrok sądu o rozwodzie. Tutaj również koszt wynosi 22 zł od dokumentu. Jeżeli planujemy prostą, skromną uroczystość to jest to koniec kosztów.
Za każde dodatkowe udogodnienia musimy odpowiednio zapłacić. Jeżeli chcemy, by w czasie naszej 15-minutowej uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego rozbrzmiewała muzyka, musimy liczyć się z kosztami rzędu od 40 do 200 złotych. Jednym z ważniejszych aspektów jest wiązanka ślubna. Jej cena uzależniona jest od wielkości i rodzaju kwiatów – oscyluje ona w granicach 150 – 500 złotych.
Z jakimi kosztami musimy się jeszcze liczyć? Sporządzenie aktu małżeństwa oscyluje w granicach 70 złotych. Jeżeli chcemy zawrzeć ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego musimy doliczyć transport urzędnika oraz koszt protokołu.
Pamiętajmy, że są to jedynie koszty „urzędnicze”. Do nich dochodzą kwestie związane ze strojem, zaproszeniami, weselem, transportem i noclegiem gości itp.