Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że zarówno ślub cywilny jak i ślub kościelny wiążą się z pewnymi opłatami. Oczywiście w przypadku tego pierwszego są one znacznie mniejsze.
carloscastilla @ 123rf.com
Koszt zawarcia małżeństwa w pewnym stopniu zależny jest od stanu cywilnego Młodej Pary. Najmniej zapłacimy jeżeli Panna Młoda jest panną, zaś Pan Młody kawalerem i pochodzą z jednego miasta. W tym przypadku opłata jest stała i wynosi około 84 złotych (opłata skarbowa). Jeżeli jedna osoba z pary pochodzi z innego miasta niezbędny jest odpis jej aktu urodzenia – koszt takiego dokumentu, to 22 zł od osoby. Podobnie jest, jeśli jedno z pary jest wdowcem/wdową lub rozwodnikiem/rozwódką. Wtedy też musi ona przedłożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego dokumenty stwierdzające brak przeciwskazań do zawarcia związku np. akt zgonu małżonka lub prawomocny wyrok sądu o rozwodzie. Tutaj również koszt wynosi 22 zł od dokumentu. Jeżeli planujemy prostą, skromną uroczystość to jest to koniec kosztów.
Za każde dodatkowe udogodnienia musimy odpowiednio zapłacić. Jeżeli chcemy, by w czasie naszej 15-minutowej uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego rozbrzmiewała muzyka, musimy liczyć się z kosztami rzędu od 40 do 200 złotych. Jednym z ważniejszych aspektów jest wiązanka ślubna. Jej cena uzależniona jest od wielkości i rodzaju kwiatów – oscyluje ona w granicach 150 – 500 złotych.
Z jakimi kosztami musimy się jeszcze liczyć? Sporządzenie aktu małżeństwa oscyluje w granicach 70 złotych. Jeżeli chcemy zawrzeć ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego musimy doliczyć transport urzędnika oraz koszt protokołu.
Pamiętajmy, że są to jedynie koszty „urzędnicze”. Do nich dochodzą kwestie związane ze strojem, zaproszeniami, weselem, transportem i noclegiem gości itp.
Powiązane artykuły
-
5 rzeczy, o których należy pamiętać przed ślubem. Nie odkładaj ich na ostatnią chwilę!
Ślub i następujące po nim wesele, to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Jest to kolejny etap wspólnego związku, w którym zakładamy naszą własną rodzinę. O czym należy jednak pamiętać, aby ta uroczystość była wymarzona i idealna? Prezentujemy kilka najważniejszych wskazówek, o których należy pamiętać już na samym początku planowania uroczystości.
-
Dekoracja sali weselnej - kilka praktycznych porad
Jeśli marzysz o idealnym nastroju podczas wesela, możesz sama pokusić się o wykonanie dekoracji sali weselnej. Wiele darmowych dekoracji proponowanych przez właścicieli lokali, w których odbywają się wesela, nie wygląda zbyt dobrze. Zdecydowanie nie warto zdawać się na łut szczęścia i wziąć sprawy w swoje ręce.
-
Jak dobrze zorganizować ślub i nie zwariować?
Jak powszechnie wiadomo, organizacja ślubu trwa długo i wiąże się niejednokrotnie z dużym i silnym stresem. Mogą go powodować różne sytuacje od problemu z doborem odpowiedniej kolorystyki po niedostarczenie przez podwykonawcę dekoracji na czas. Przyczyn stresu może być wiele, sytuację dodatkowo komplikuje natłok wielu różnych spraw i uciekający czas. Co robić, by nie zwariować?
-
7 najgorszych miejsc na ślub. Czy wyobrażasz sobie, żeby wziąć tam ślub?
Czy słyszałaś o tym, że można wziąć ślub na plaży nudystów? Czy wyobrażasz sobie wziąć ślub w którymś z poniższych miejsc?
Kamila
7 najgorszych miejsc na ślub. Czy wyobrażasz sobie, żeby wziąć tam ślub? 2017-03-12 08:25:36 2017-02-28 08:05:07