Po pierwsze – czym jest hipoteka?
Zgodnie z przyjętą definicją za hipotekę uważa się pewnego rodzaju zabezpieczenie, nakładane na majątki rzeczowe, na mocy którego wierzyciel danej wierzytelności może dochodzić spłaty kredytu nieruchomości od każdego, kto stanie się jej nowym właścicielem lub użytkownikiem. W efekcie może to doprowadzić do sytuacji, w której kupując mieszkanie, zostajesz obciążona spłatą kredytu hipotecznego poprzedniego właściciela.
Takie rozwiązanie odstrasza wiele osób, choć wystarczy zastosować kilka zasad, by cała transakcja była bezpieczna. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, zapoznaj się z poniższymi regułami bezpiecznego kupna nieruchomości z hipoteką.
Co zrobić, by się nie wrobić?
Wiele mieszkań na rynku wtórnym ma obciążone hipoteki. Wbrew pozorom, warto zastanowić się nad zakupem takiej nieruchomości, gdyż może okazać się to bardzo korzystne. Nim jednak do tego dojdzie, pamiętaj by sprawdzić kilka rzeczy, dzięki którym nie dasz się oszukać.
Krok pierwszy - księgi wieczyste
Przed zakupem każdego mieszkania, powinnaś zajrzeć do Ksiąg Wieczystych, a w szczególności zapoznać się z III i IV rozdziałem. Dzięki temu dowiesz się, czy mieszkanie ma hipotekę.
Krok drugi - wizyta w banku
Czeka Cię także podróż do banku (gdyż to on będzie najczęściej wierzycielem) i zapoznanie się z warunkami kredytu. Pamiętaj, by zapytać obecnego właściciela o wysokość hipoteki, wysokość zaciągniętego kredytu oraz stan aktualnego zadłużenia i zweryfikować to w banku. Co więcej, musisz dopilnować, by te wszystkie informacje znalazły się na zaświadczeniu do spłat, które nabędziesz od osoby sprzedającej lokal. Nie pozwól na to, by bank podał Ci zadłużenie w obcej walucie, gdyż nie jest to wymierny wskaźnik.
Krok trzeci - zawarcie przedwstępnej umowy
Kolejnym krokiem, jaki należy podjąć, jest zawarcie przedwstępnej umowy zakupu nieruchomości. Jej wzór bez problemu można pobrać z Internetu, a dla kupującego jest ona o tyle ważna, że zostają w niej ustalone warunki spłaty zadłużenia, w tym określone sankcje za niedotrzymanie warunków transakcji - z odstąpieniem od umowy włącznie.
Krok czwarty - wykreślenie hipoteki
Następnie dochodzi do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej. Dokonuje się tego na kilka sposobów. Jednym z nich jest przelanie środków na spłatę zadłużenia zbywcy mieszkania. W zamian zaś kupujący otrzymuje zaświadczenie o spłacie należności, a później informację o wykreśleniu hipoteki. Całość musi być potwierdzona przez notariusza.
Co ciekawe nie jest to jedyny sposób. Istnieje także możliwość wykreślenia hipoteki na mocy zapisów w akcie notarialnym umowy sprzedaży, czyli w finalnej umowie sprzedaży nieruchomości.
Trzeci sposób, będący zarazem najkorzystniejszym dla kupujących opiera się na samodzielnej spłacie zadłużenia ze środków jakie kupujący przeznacza na zakup mieszkania. Tutaj jest potrzebna zgoda wierzyciela, jak i uzyskanie od niego danych, na jakie trzeba wykonać przelew. Dzięki temu sprawa hipoteki jest załatwiana bezpośrednio z wierzycielem, a nie z osobą sprzedającą.
Pamiętaj także, że czas, jaki będzie potrzebny do zakupu mieszkania z obciążoną hipoteką, jest znacznie dłuższy niż przy zakupie mieszkania z czystą hipoteką. Jest to zrozumiałe, jeśli chcesz by cała transakcja przebiegła pomyślnie. Istotna jest także, aby po jej spłaceniu hipoteki, kupujący złożył zaświadczenie o uregulowaniu długu jak i wniosek o wykreślenie hipoteki, gdyż nie zostanie ona wykreślona z automatu.
Jakiekolwiek działania związane z zakupem mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym muszą być podejmowane rozważnie, by nie stracić oszczędności przeznaczonych na zakup mieszkania. Warto zapoznać się z wszystkimi dokumentami na ten temat, jak i sprawdzić, czy sprzedający Cię nie okłamuje. Jeśli zachowasz ostrożność, z pewnością bezpiecznie zakupisz wybrane mieszkanie.
Autorką wpisu jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga ikalkulator.pl