Powracaj
Masz już na kartce spisane cele. Świetnie, ale kartka może się zgubić. Dobrym pomysłem jest nagranie dla siebie wideo z tym co chcesz osiągnąć. Jednak jak kolwiek nie zanotujesz swoich celów staraj się regularnie wracać do nich każdego miesiąca. W ten sposób zawsze będziesz na bieżąco i zawsze będziesz pamiętać, że jeszcze coś Ci zostało.
Pamiętaj też, że nawet jeśli nie uda Ci się czegoś zrobić, zawsze jest kolejny rok. Weź pod uwagę, że może wydarzyć się coś nieprzewidzianego, co przesunie Twoje plany.
Nie skupiaj się na więcej niż jednym projekcie na raz
Zasada ta wynika z mojego własnego doświadczenia. Zawsze próbowałam robić kilka rzeczy na raz. W ciągu tygodnia wyznaczałam sobie jeden dzień na dany projekt czy cel. Wyniki były mierne. Nawet połowa z nich nie została skończona. Mało tego wiele z nich po prostu porzuciłam. Teraz działam w trochę inny sposób. Staram się mniejsze projekty kończyć w ciągu tygodnia. Do większych jeszcze nie doszłam lecz myślę, że dam sobie na nie więcej czasu nie skupiając się wtedy na niczym innym po za tym jednym.
Wyłącz się
Podczas realizacji celów wyłącz wszystkie rozpraszacze. Wyloguj się ze wszystkich kont społecznościowych, wycisz telefon. Jeśli nie wiesz jak sobie z tym poradzić, polecam sprawdzić aplikacje, które pozwolą Ci na wyłączenie wszystkich powiadomień. Możesz poszukać informacji na ten temat w Internecie.
Uporządkuj przestrzeń wokół
Przynajmniej ja jestem zwolennikiem takiej zasady. Uważam, że jeśli wokół jest porządek i myśli są bardziej uporządkowane. Oczywiście w bałaganie też pracować mogę, ale gdy go nie ma, łatwiej jest mi się skupić na rzeczach najbardziej istotnych. Po za tym nie rozprasza mnie wtedy skarpetka na podłodze, stos kubków na parapecie do umycia czy ciuchy walnięte na podłogę.
Zmotywuj się
Mnie do pracy motywuje kilka rzeczy. Przede wszystkim muzyka. Motywacyjne grafiki, ludzie mówiący o motywacji. Zastanów się co Ciebie popchnie do działania i skorzystaj z tego jako dobry wstęp do pracy.
Skup się
Staraj się maksymalnie skupić na swojej pracy. Nie myśl wtedy już o kolejnym projekcie. Zastanów nad tym po co chcesz to zrobić i co dzięki temu osiągniesz? Myślę, że odpowiedzi na te pytania pomogą Ci w działaniu. Dodatkiem do poprzedniej porady jest też wizualizacja. Wizualizuj jak wspaniale będzie już skończyć, co wtedy odczujesz i jakie będą tego efekty.
Organizery
Nie wiem jak wy, ale ja od wielu lat lubię spisywać wszystko na kartkach, listach „to do”, w notatnikach czy kalendarzach. Pomaga mi to podczas pracy, jest też dobrym motywatorem. Zrób sobie przykładowo na kartce A4 rozpiskę danego celu. Napisz go wielkimi literami. Spisz po kolei etapy jego wykonania: co będzie Ci potrzebne, kto będzie Ci potrzebny, kiedy musisz zacząć i ile ci to zajmie. Nie zapomnij o tym by harmonogram pracy był przejrzysty, ale też kolorowy. Już ze szkoły znam metodę nauki w ten sposób. Bardzo pomaga zaznaczanie markerami, podkreślanie czy zapisywanie kolorowymi długopisami. W planowaniu jest też ważna realność czasu wykonania danego projektu.
Cóż na koniec mogę tylko życzyć wszystkim produktywnego roku 2017!