Poniżej prezentujemy kilka dosyć istotnych wskazówek, które pomogą Ci napisać oryginalny i równocześnie profesjonalny list motywacyjny. Jeśli zależy Ci na danej pracy i stanowisku – naprawdę warto się nieco bardziej postarać przy tworzeniu CV oraz listu motywacyjnego.
1. List motywacyjny musi być dopasowany do konkretnego stanowiska
List motywacyjny musi być obowiązkowo dopasowany w maksymalnym stopniu do stanowiska, na które aplikujesz. Doskonale, jeśli list opisuje Twoje umiejętności oraz dotychczasowe osiągnięcia, które możesz wykorzystać w określonej pracy.
2. Profesjonalny list motywacyjny musi się wyróżniać
Chodzi o to, aby Twój list motywacyjny nie zawierał takich samych, szablonowych zdań, które zawiera zdecydowana większość listów typu "W odpowiedzi na ogłoszenie znalezione, chcę zgłosić swój udział w procesie rekrutacyjnym…”. Naprawdę można wymyślić coś bardziej oryginalnego i zachęcającego do dalszego czytania przez rekrutera.
3. Dobry list motywacyjny nawiązuje do CV
List motywacyjny powinien być spójny z Twoim CV – i to zarówno pod względem samego wyglądu, jak i oczywiście treści. Używaj tych samych czcionek, kolorów i szablonów.
4. Jak napisać list motywacyjny, który zaciekawi odbiorcę?
Przede wszystkim skup się na konkretach! Opisz swoje umiejętności z przykładami osiągnięć, które udało Ci się zrealizować w poprzedniej pracy. Pokaż pracodawcy, ze zależy Ci na danym stanowisku, wskaż w jaki sposób możesz pomóc firmie, jakie są Twoje cele. Pokaż wszystkie zalety wynikające z zatrudnienia właśnie Ciebie.
5. „Jestem najlepszym/idealnym kandydatem”
Niestety wielu kandydatów używa tego typu sformułowań w swoich listach motywacyjnych. Przez przyszłego pracodawcę może zostać to odebrane niezbyt pozytywnie. Lepiej podawać konkretny i przykłady sukcesów zawodowych, które będą potwierdzały nasze umiejętności – w taki sposób osoba rekrutująca sama może stwierdzić czy faktycznie jesteśmy „najlepsi”.
6. Akty desperacji…
Wielu kandydatów próbuje na różne sposoby w swoich listach motywacyjnych wywrzeć presję na rekruterach, aby Ci za wszelką cenę zaprosili taką osobę na rozmowę. To naprawdę niezbyt profesjonalne zagranie. Mowa tutaj o takich sformułowaniach jak np. „Musicie mnie zatrudnić”, „Proszę o zatrudnienie, ponieważ mam ciężką sytuację w pracy”, „Muszę dostać tę pracę, ponieważ nie mam środków do życia”, „Sporo stracicie, jeśli mnie nie zatrudnicie”.