W większości przypadków pisząc listy motywacyjne kierujemy się odgórnie przyjętymi schematami – po prostu bierzemy najbardziej ogólny wzór listu motywacyjnego, który jest dostępny w sieci i co nieco zmieniamy. W końcu powszechnie uważa się, że listów motywacyjnych i tak nikt nie czyta… To jednak nie jest prawda. Oczywiście, że CV jest najważniejszym dokumentem, jednak musisz pamiętać, że dobrze napisany list motywacyjny może właśnie zaważyć o tym, czy wyróżnisz się wśród pozostałych kandydatów i czy dostaniesz szansę na rozmowę kwalifikacyjną oraz na zatrudnienie.
Poniżej prezentujemy kilka dosyć istotnych wskazówek, które pomogą Ci napisać oryginalny i równocześnie profesjonalny list motywacyjny. Jeśli zależy Ci na danej pracy i stanowisku – naprawdę warto się nieco bardziej postarać przy tworzeniu CV oraz listu motywacyjnego.
1. List motywacyjny musi być dopasowany do konkretnego stanowiska
List motywacyjny musi być obowiązkowo dopasowany w maksymalnym stopniu do stanowiska, na które aplikujesz. Doskonale, jeśli list opisuje Twoje umiejętności oraz dotychczasowe osiągnięcia, które możesz wykorzystać w określonej pracy.
2. Profesjonalny list motywacyjny musi się wyróżniać
Chodzi o to, aby Twój list motywacyjny nie zawierał takich samych, szablonowych zdań, które zawiera zdecydowana większość listów typu "W odpowiedzi na ogłoszenie znalezione, chcę zgłosić swój udział w procesie rekrutacyjnym…”. Naprawdę można wymyślić coś bardziej oryginalnego i zachęcającego do dalszego czytania przez rekrutera.
3. Dobry list motywacyjny nawiązuje do CV
List motywacyjny powinien być spójny z Twoim CV – i to zarówno pod względem samego wyglądu, jak i oczywiście treści. Używaj tych samych czcionek, kolorów i szablonów.
4. Jak napisać list motywacyjny, który zaciekawi odbiorcę?
Przede wszystkim skup się na konkretach! Opisz swoje umiejętności z przykładami osiągnięć, które udało Ci się zrealizować w poprzedniej pracy. Pokaż pracodawcy, ze zależy Ci na danym stanowisku, wskaż w jaki sposób możesz pomóc firmie, jakie są Twoje cele. Pokaż wszystkie zalety wynikające z zatrudnienia właśnie Ciebie.
5. „Jestem najlepszym/idealnym kandydatem”
Niestety wielu kandydatów używa tego typu sformułowań w swoich listach motywacyjnych. Przez przyszłego pracodawcę może zostać to odebrane niezbyt pozytywnie. Lepiej podawać konkretny i przykłady sukcesów zawodowych, które będą potwierdzały nasze umiejętności – w taki sposób osoba rekrutująca sama może stwierdzić czy faktycznie jesteśmy „najlepsi”.
6. Akty desperacji…
Wielu kandydatów próbuje na różne sposoby w swoich listach motywacyjnych wywrzeć presję na rekruterach, aby Ci za wszelką cenę zaprosili taką osobę na rozmowę. To naprawdę niezbyt profesjonalne zagranie. Mowa tutaj o takich sformułowaniach jak np. „Musicie mnie zatrudnić”, „Proszę o zatrudnienie, ponieważ mam ciężką sytuację w pracy”, „Muszę dostać tę pracę, ponieważ nie mam środków do życia”, „Sporo stracicie, jeśli mnie nie zatrudnicie”.
Powiązane artykuły
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Tych błędów musisz unikać podczas rekrutacji do pracy
Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
-
Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których na pewno znajdziesz pracę
Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
Kamila
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą 2016-06-24 16:28:26 2016-05-10 13:16:48