1. Wyślij mail z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną
Bardzo mało osób to robi, a takie zachowanie naprawdę może Ci pomóc i dobrze o Tobie świadczy, jako o przyszłym pracowniku. Mowa tutaj o bardzo prostej czynności, a mianowicie o wysłaniu maila z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. W takiej wiadomości możesz jeszcze dodatkowo podać jakieś ważne informacje oraz umiejętności, o których po prostu zapomniałeś podczas spotkania. Poza tym przesłanie takiego podziękowania będzie dowodem na to, że naprawdę zależy Ci na danym stanowisku – taki mail naprawdę jest odbierany bardzo pozytywnie – oczywiście pod warunkiem, że nie przesadzisz z nadmiarem informacji. Pamiętaj, że mail powinien być wysłany nie później niż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej.
2. Analiza pytań, które padły na rozmowie kwalifikacyjnej
Zastanów się, co dała Ci ta rozmowa kwalifikacyjna – może dowiedziałeś się czegoś nowego na swój temat? Z pewnością każde tego typu spotkanie daje Ci lepsze przygotowanie do kolejnych rekrutacji. Kandydaci, którzy mają już za sobą kilka rozmów są bardziej wyluzowani i pewni siebie, co przekłada się na wyniki rekrutacji. Przeanalizuj wszystkie zadane Ci pytania – pomyśl, czy mogłeś na nie odpowiedzieć lepiej? Czy posiadasz jakieś braki z danej branży? Dobrze jest stworzyć sobie listę takich pytań rekrutacyjnych i dopisać do nich przykładowe odpowiedzi.
3. Co pracodawca może Tobie zaoferować?
Pamiętaj, że zatrudnienie musi być opłacalne również dla Ciebie – i to nie tylko pod względem finansowym, ale także rozwojowym. Tak więc po rozmowie kwalifikacyjnej powinieneś ocenić nie tylko samego siebie, ale także przyszłego pracodawcę i zastanowić się czy na pewno jego oferta jest dla Ciebie korzysta i czy szukasz właśnie takiej pracy i takich warunków? Lepiej znaleźć coś wymarzonego, niż często zmieniać pracę i nie być z niej w pełni zadowolony.
4. Wyniki rekrutacji
Podczas rozmowy postaraj się dokładnie określić do kiedy zostaniesz poinformowany o wyniku rekrutacji – dobrze, aby firma informowała kandydatów również w przypadku negatywnej odpowiedzi, dzięki temu będziesz wiedział na czym stoisz. Możesz wspomnieć o tej kwestii w mailu z podziękowaniami, że liczysz na szybką odpowiedź.