1. Makijaż dla wiosny
Wiosny to zwykle naturalne blondynki o ciepłym, złocistym, a nawet nieco ciemniejszym odcieniu włosów. Zaliczają się tu także niektóre szatynki i rude; zwykle kobiety te mają zielone lub niebieskie oczy z brązowymi plamami na tęczówce. Ich cera jest jasna, złocista, nieco przezroczysta i ciepła; czasem brzoskwiniowa i usiana piegami.
Wiosny nie powinny używać czarnej kredki do oczu. Cienie powinny być utrzymane w lekkich, mlecznych kolorach, np. morelowym czy kakaowym. Zalecane pomadki to te w barwach od łososiowej do ciepło różowej; równie dobrze sprawdzą się zdecydowane kolory, np. rakowa czerwień. Jeśli chodzi o róż, u wiosen sprawdzi się ten łososiowy, morelowy, brzoskwiniowy i jasno koralowy.
2. Makijaż dla lata
Lato ma jasną (aż mleczną) cerę w chłodnym, porcelanowym, czasem lekko zaróżowionym odcieniu. Usta kobiet o tym typie urody są delikatnie różowe; ich ciało opera się najpierw na różowo-czerwono. Z kolei włosy pozostają w chłodnym odcieniu, od niemal białego, przez mysi blond, aż po szarawy brąz. Oczy mogą mieć przeróżny kolor, od zielonych i piwnych aż po niebieskie i szare.
Makijaż dla lata powinien mieć chłodne kolory; intensywniejsze tony sprawdzają się tylko przy skórze o silniejszej pigmentacji. Wtedy można sięgnąć po makijaż francuski (błyszczące, różowe usta, odrobina pudru oraz różu w tym samym chłodnym tonie, co pomadka). Jeśli masz jasną cerę i włosy w kolorze ciemnego blondu, sięgnij po róż w odcieniach cyklamenu, zgaszonej fuksji lub średniej czerwieni. Do typu urody lata pasują cienie w przydymionym brązie, ale i – uwaga! - w fosforowej żółci. Pamiętaj jednak, żeby blisko tęczówki malować się kolorami chłodnymi (szarym, antracytem, niebieskim, srebrnobiałym, zielonym, fioletowym, chłodno różowym); ciepłe tony mogą stanowić jedynie akcent.
InvisibleViva @ depositphotos.com
3. Makijaż dla jesieni
Włosy rude, kasztanowe lub brązowe, z ciepłym połyskiem; kolor oczu wyrazisty, od błękitnego, przez miodowy i zielony, po ciepło brązowy. Karnacja albo jasna i przezroczysta (wtedy nie pasuje do zimnych barw), albo ciemniejsza, cieplejsza i bardziej złocista lub brzoskwiniowa. Często występują piegi.
Do jesieni pasują zarówno makijaż naturalny, jak i ten bardziej ekstrawagancki i wyszukany. Sprawdzą się tu świetnie matowe i błyszczące pomadki (niemal wszystkie odcienie czerwieni – oprócz tych chłodnych i fioletowawych – a także miedź, brąz i cynamon). Przy niebieskich oczach warto sięgnąć po zieloną lub kawową kredkę. Należy unikać perłowych i jasnych barw, a stawiać na ciepłe kolory z domieszką złota. Wypróbuj zwłaszcza jasną zieleń, lawendę i bakłażana; do rozjaśnienia stosuj kolor łososiowy, słoneczny żółty lub brzoskwiniowy. Przy oliwkowej cerze i brązowych włosach stawiaj na róże w odcieniach ciemnej pomarańczy, moreli i brązu.
4. Makijaż dla zimy
Mocny, wyrazisty typ; zwykle bardzo ciemne włosy, tęczówka zawsze kontrastująca z białą gałką oczną (błękitna, brązowa lub ciemnozielona), karnacja najczęściej porcelanowa, rzadziej opalona bądź naczynkowa.
Jasne pomadki raczej postarzą zimę. Intensywność szminki należy dobrać do koloru oczu. Z brązem zagrają śliwka i soczysty fiolet, zaś z niebieskim – odcień dzikiej róży. Jeśli chodzi o cienie, sprawdzą się te jasnoróżowe, szare, granatowe i śliwkowe. Róż warto dopasować do karnacji – może być albo jasnoróżowy, albo ciemny, wręcz bordowy.
Choreograph @ shutterstock.com