Czechy – podobnie jak w Polsce
Tradycyjne wielkanocne w Czechach są podobne do polskich. Czesi kupują baranki z ciasta biszkoptowego, malują pisanki, a w czasie świąt oddają się zadumie. W Wielkanocny Poniedziałek chłopcy oblewają dziewczęta wodą, a one – smagają je w zamian pomlazkami, czyli splecionymi w warkocze gałązkami wierzbowymi. Czasem chłopcy również biją panny gałązkami jałowca. Na koniec na pomlazkach wiąże się kokardki z bibuły na znak zgody, a młodzież udaje się na poczęstunek. Goście jedzą słodkości oraz piją palenkę, czyli wódkę pędzoną ze śliwek, wiśni lub moreli.
Innym czeskim zwyczajem jest szmigrus, czyli obyczaj przypominający polskie, bożonarodzeniowe kolędowanie. Dzieci chodzą do sąsiadów i zbierają od nich łakocie w zamian za życzenia i śpiew.
Włochy – świąteczne wyjazdy
Włosi zwykle spędzają Wielkanoc poza domem – wyjeżdżają do rodziny lub w inne miejsce, by odpocząć. Nie polewają się wodą, a jedynie zjadają tradycyjny obiad z baraniną lub jagnięciną. Jedzą też salami, jajka na twardo, barani rosół z cappelletti i colomba, czyli tradycyjne ciasto. Zwykle Włosi kupują świąteczne potrawy i nie robią ich sami (zwłaszcza ciasta). We Włoszech nie święci się pokarmów.
Meksyk - Semana Santa i Semana Pascua
W Meksyku święta Wielkiej Nocy zaczynają się od Niedzieli Palmowej – od tego dnia trwa Semana Santa, czyli Święty Tydzień. Meksykanie w Niedzielę Palmową biorą udział w procesji, w czasie której święci się palmy, a następnie spala je i posypuje się powstałym popiołem głowy. W Wielki Piątek w wielu miejscowościach odgrywa się sceny krzyżowania Jezusa.
PHOTOCREO Michal Bednarek @ shutterstock.com
Meksykanie nie malują jajek, jednak dzieci – zafascynowane amerykańską kulturą – chcą otrzymywać od rodziców czekoladowe zajączki, a dorośli – coraz częściej przystają na te prośby. Niedzielę Wielkanocną obchodzi się hucznie, nawet do późnych godzin nocnych. Świętu towarzyszą pokazy fajerwerków, zabawy w wesołym miasteczku i inne atrakcje. W Poniedziałek Wielkanocny rozpoczyna się natomiast Semana Pascua, czyli Tydzień Paschalny. Jest to drugi tydzień wolny dla wszystkich od pracy i szkoły, przez co meksykańska Wielkanoc jest najdłuższym świętem na świecie.
Wielka Brytania – zając symbolem Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne w Wielkiej Brytanii wywodzą się z obrzędów pogańskich. Anglosaskie tradycyjne obejmują przede wszystkim jedzenie jajek, symbolizujących wiosnę i nowe życie (ma to związek z boginią wiosny Eostre). Przed laty jajka malowano farbami, dziś – wypierają je jajka z czekolady. W Preston kultywuje się natomiast zwyczaj turlania jaj ugotowanych na twardo. W innych regionach „walczy się” jajkami, uderzając jajkiem o jako przeciwnika i starając się je uszkodzić. Ważnym symbolem Wielkanocy jest zając. Niegdyś Brytyjczycy polowali na zające, rozpoczynając w ten sposób okres Wielkiej Nocy.
Australia – posiłek dla ubogich
Na antypodach popularne jest spożywanie wielkanocnego śniadania wraz z biednymi. Spotkania z nimi organizuje się głównie w kościołach. Posiłek składa się przede wszystkim z wieprzowiny oraz kurczaka smażonego z dodatkiem marchewki i dyni.
Niemcy – poszukiwania czekoladowych jajek
W Niemczech rodzice chowają w ogrodzie lub w domu pomalowane jajka, czekoladowe słodycze i zajączki, a dzieci – szukają ich. Niemcy świętują przede wszystkim w piątek, sobotę i niedzielę.
Stany Zjednoczone – konkurs na najciekawszy kapelusz
Nietypową tradycją w USA jest organizowanie konkursu na Easter Bonnet, czyli najciekawszy wielkanocny kapelusz. Obecnie w konkursie biorą udział nie tylko panie, ale i mali chłopcy. Dzieci zbierają ponadto jajka schowane przez Wielkanocnego Zająca. Święta są obchodzone jeden dzień.
Rosja – święto Paschy
Rosjanie obchodzą święto zwane Paschą nieco później niż katolicy. Przez 40 dni prawosławni nie jadają białego pieczywa, nabiału, ryb oraz mięsa. Dozwolone są grzyby, kapusta, ciemny chleb, a w Wielki Piątek i Wielką Sobotę obowiązuje post ścisły. Wielki Piątek jest dniem czytania fragmentów Pisma Świętego dotyczących Męki Pańskiej, a w sobotę w cerkwiach święci się pokarmy. Rosjanie jedzą jajka, baby oraz paschę, czyli danie z białego sera z dodatkiem masła, żółtek oraz bakalii.
W cerkwiach w nocy z soboty na niedzielę odbywają się procesje, a wierni trzymają w rękach zapalone świece. Nabożeństwo trwa kilka godzin, a niedzielę rozpoczyna bicie dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie. W poniedziałek przygotowuje się w cerkwiach krzyżma, czyli mieszankę olejków wykorzystywanych w czasie chrztu oraz konsekracji ołtarzy.
Szwecja – wielkanocne wiedźmy
W Szwecji dziewczynki w wieku od 5 do 11 lat przebierają się za Påskkäringar, czyli wiedźmy wielkanocne. W przebraniach odwiedzają domy i rozdają laurki lub kartki w zamian za słodycze lub datki. Jest to pozostałość po wierzeniach w zloty czarownic. Ponadto Szwedzi przyozdabiają różnokolorowym pieprzem gałązki brzozy, co ma związek z wiarą w przyspieszenie nadejścia wiosny.
Najważniejszym dniem Wielkanocy w Szwecji jest Wielka Sobota. Popołudniu je się obiat złożony głównie z ryb oraz jajek, a dzieci otrzymują od zajączka ogromne wielkanocne jajko, w którym znajduje się wiele cukierków.
Maya Kruchankova @ shutterstock.com