Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Wbrew pozorom nie jest jednak łatwo wybrać najlepszy z nich. Dobór odpowiedniego specyfiku zależy bowiem od szeregu czynników, m.in. od rodzaju bólu, jego intensywności, a także przyczyny powstania. Zwykle wyróżnia się kilka rodzajów tego nieprzyjemnego odczucia. Wśród nich można wymienić:
- ból ostry – zwykle spowodowany urazem, uderzeniem bądź ostrą infekcją;
- ból przewlekły – wynikający ze schorzeń o długotrwałym przebiegu, np. choroby zwyrodnieniowej stawów, stanów zapalnych dróg żółciowych itp.;
- ból przetrwały – odczuwany przez jakiś czas po zagojeniu się ran oraz usunięciu skutków urazu.
Tabletki i leki przeciwbólowe zwykle działają na określony rodzaj bólu. Dlatego przy zakupie odpowiedniego preparatu należy kierować się określonymi kryteriami. Warto dowiedzieć się, czym są środki przeciwbólowe oraz jak wybrać najlepsze dla siebie leki.
Czym są środki przeciwbólowe?
Tabletki przeciwbólowe to specjalne preparaty, które służą do zwalczania bólu i łagodzenia różnych towarzyszących mu dolegliwości (np. gorączki). Poszczególne środki różnią się między sobą m.in. postacią, wielkością opakowań, a także rekomendowaną dawką. Przed użyciem specyfiku należy zatem zapoznać się dokładnie z dołączoną do niego ulotką, w której znajduje się opis składu, działania, wskazań i przeciwwskazań do stosowania, a także sposobu użycia. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Działanie leków przeciwbólowych
Należy mieć świadomość, że niezależnie od wybranego preparatu przeciwbólowe leki mają za zadanie łagodzenie i niwelowanie odczuwanych dolegliwości bólowych. Zawarte w ich składzie substancje czynne wyróżniają się jednak nieco innym mechanizmem działania. Dostępne bez recepty specyfiki stworzone na bazie paracetamolu wpływają na centralny układ nerwowy, zmniejszając wrażliwość receptorów bólowych na pojawiające się w określonych sytuacjach uczucie dyskomfortu związanego z bólem. Z kolei produkty zawierające w swym składzie ibuprofen hamują aktywność różnych przekaźników pobudzających receptory bólowe w miejscu powstania stanu zapalnego. Mocne tabletki i środki przeciwbólowe wykazują również działanie przeciwgorączkowe.
Ból głowy, ból brzucha oraz ból nogi najlepiej leczyć przy pomocy ibuprofenu. Z kolei preparaty z ketoprofenem w składzie świetnie radzą sobie z leczeniem dolegliwości bólowych pojawiających się w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim dawkowaniu. Dzięki temu można nie tylko uzyskać pożądany efekt leczniczy, ale także ustrzec się przed rozmaitymi skutkami ubocznymi wynikającymi z przedawkowania.
Tabletki przeciwbólowe bez recepty
W każdej aptece, także internetowej, można znaleźć różnego rodzaju tabletki przeciwbólowe bez recepty. Warto się o tym przekonać, zaglądając na stronę internetową apteki. Dostępna jest tutaj cała gama rozmaitych preparatów z ibuprofenem, paracetamolem i innymi substancjami czynnymi w składzie. Leki można kupić w różnej postaci, np. tabletki, kapsułki, maści, syropu albo czopku. Wybierając odpowiedni specyfik, warto zwrócić uwagę na rodzaj odczuwanych dolegliwości bólowych. Niektóre tabletki przeciwbólowe bez recepty wykazują co prawda uniwersalne działanie. Inne jednak sprawdzają się lepiej przy określonych schorzeniach, np. bólu głowy, brzucha, nogi, gardła, zęba albo bólów stawowych.
Wybór optymalnego środka przeciwbólowego nie jest zatem łatwy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze można jednak zasięgnąć porady lekarza bądź farmaceuty.